Fialovi se postavil silný nepřítel. Tohle je útok státní moci, myslí si Václav Klaus

Domácí 26. ledna 2022 | 07:48 — Ilona Cílková
Bývalý prezident Václav Klaus se v úterý ostře vyhranil proti chystané novele pandemického zákona, který se vládní koalice snaží prosadit v Poslanecké sněmovně v režimu legislativní nouze. Podle něho jde o „mimořádný útok státní moci na svobodu, demokratické uspořádání a ústavou chráněná práva."
Podle Václava Klause dochází k mimořádnému útoku státní moci na svobodu / Depositphotos

„Ve zkráceném procesu – tedy v režimu legislativní nouze, který obchází řádnou veřejnou společenskou i právní debatu – je projednáván vládní návrh zákona, který má umožnit, aby stát – hrubým způsobem a pod hrozbou drakonických sankcí – omezil ústavou chráněné základní občanské svobody vyhláškou tří ministrů,“ píše ve svém prohlášení exprezident Václav Klaus na webu klaus.cz.

Podle Klause novela pandemického zákona dává do rukou ministerských úředníků možnost zavedení faktického válečného stavu a zmrazení života bez schválení vlády a parlamentu.  „Alarmující je zejména způsob přijímání tohoto zákona, kdy má být během několika hodin proveden zásah do dělby moci, omezení nezávislosti justice a posílení represívních funkcí státu, přičemž tento spěch je zdůvodňován údajnou hrozbou vzniku podzimní ‚vlny‘ onemocnění covidem,“ pokračuje bývalý prezident i na serveru institutvk.cz.

Na webu Parlamentních listů Václav Klaus navíc doplnil, že útoky na svobodu byly v historii vždy vedeny pod zástěrkou vyšších cílů. „Nedovolme, aby pod záminkou ochrany zdraví obyvatel dostaly vybrané ministerské aparáty do rukou takovouto represivní moc,“ vyzývá Klaus.

Poslanecká sněmovna chtěla novelu projednat již v úterý, kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) to však nestihne. Strany vládní koalice kvůli předpisu svolají mimořádnou schůzi dolní komory patrně na příští úterý. Předseda SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že pandemický zákon je pouze jinak pojmenovaný nouzový stav.

Před prodlužováním jednání varovala členka zdravotního výboru Michaela Šebelová (STAN), je podle ní třeba platnost zákona prodloužit, protože země se stále nachází ve stavu pandemie. „Neschválením prodloužení se obíráme o prostředky, jak zvládnout podzimní vlnu,“ uvedla Šebelová na tiskové konferenci.  Místopředsedkyně poslanců ODS Eva Decroix doplnila, že koaliční kluby jsou přesvědčené o tom, že předpis je jen nástrojem pomoci a má pomoci překlenout období epidemie. „Považujeme ho za nutný,“ uvedla.

Odpor proti novele zazněl již také v Senátu. Proti jejímu přijetí hodlá hlasovat senátor Václav Láska. Naopak jeho kolegové Jiří Drahoš a Zdeněk Hraba se přiklánějí k jejímu schválení.

Proti přijetí vládní novely pandemického zákona přišli na pražské Malostranské náměstí protestovat Příznivci hnutí Chcípl pes. Podle policejních odhadů bylo na místě asi 800 demonstrujících. Iniciativa chce v Praze upořádat další demonstrace v den, kdy se bude novela projednávat, což by mohlo být příští úterý. Čekají nás zlé časy, říká Václav Klaus. Co se mu na nové vládě nelíbí a co považuje za největší problém?

Zdroj: ivk.cz, klaus.cz, parlamentnilisty.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Láska znovu vstoupí na palubu Titaniku. K 25. výročí bude film vysílán v kinech

Borůvky na zahradu i terasu. Klíčový je výběr správné...

Pěstujte hortenzie jako profesionál. Odmění se vám bohatou...

Pohnojte v červnu cibule tradičním hnojivem obsahujícím...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Seznam běžných pokojových i venkovních rostlin, které jsou...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu