Čekají nás zlé časy, říká Václav Klaus. Co se mu na nové vládě nelíbí a co považuje za největší problém?

Domácí 26. prosince 2021 | 05:10 — Ilona Cílková
Před naší zemí stojí obrovské problémy a kvalifikovanost řady nových ministrů je velmi pochybná. O tom je přesvědčen exprezident Václav Klaus. O nové vládě i jejím záměru na přehodnocení vztahů s Ruskem a Čínou se rozpovídal v rozhovoru pro PL.
Před naší zemí stojí obrovské problémy, předpovídá Václav Klaus / Depositphotos

Česká republika se na přelomu roku ocitla v těžké době. Inflace roste raketovým tempem a pátá vlna koronaviru klepe na dveře. Jaká očekávání do budoucna má exprezident Václav Klaus? Neblýská se alespoň trochu na lepší časy?

„Zda se blýská na lepší časy, nevím. Vím, že je povinností nešířit skepsi a pesimismus, obecně. Za stejně mylné však považuji šířit naivní optimismus. Vidím obrovské problémy, jejichž řešení (či neřešení) stojí před naší zemí. Vidím šířící se inflaci, která se dotýká milionů lidí, vidím bezkoncepční chování vůči covidové epidemii (a bezhlavé propadnutí kovidismu), vidím šílený Zelený deal (který překvapivě kritizuje i prezident Zeman). Takže nevím, na co se přesně blýská," říká Klaus v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Václav Klaus před volbami opakovaně říkal, že volby prakticky změnu nepřinesou. Vidí to po jmenování vlády stejně? Vláda vládne pár dnů a v tuto chvíli je předčasné ji hodnotit. „Veliký problém vidím v nesourodosti (nehomogenitě) vládní pětikoalice a nemenší problém vidím ve velmi pochybné kvalifikovanosti řady ministrů. Evergreenem je pirátský ministr zahraničí. Ale mě neméně trápí muzikolog (Mikuláš Bek) v roli ministra pro evropské záležitosti. Za absurdní považuji vytvoření ministerstva pro vědu, čemuž jsme se tři desetiletí bránili. Paní ministryni (Helenu Langšádlovou) neznám, ale nevím, jak může starostka Černošic a absolventka „vysoké školy“ politických věd v Kolíně (nikoli nad Rýnem, ale nad Labem) řídit vědu a vědce," konstatuje Klaus v rozhovoru.

Koalice mluví o tom, že chce znovuoživit „havlovskou“ zahraniční politiku s důrazem na lidská práva. Chystá se také „revize“ vztahů s Ruskem a s Čínou. Co si pod obojím, podle vás, představit? Jaké dopady taková politika může mít pro naše zájmy včetně těch ekonomických? Václav Klaus je přesvědčen, že zahraniční politika má vyjadřovat zájmy, nikoli dobově podmíněné ideje. „Lidská práva jsme dlouho řešili na Blízkém Východě, v Afghánistánu, a dopadlo to vždycky velmi špatně. I humanitární bombardování Jugoslávie nebylo rozumnou, zájmy podmíněnou politikou. Přijměme reálnou pozici našeho malého státu a chovejme se podle toho," myslí si exprezident.

Ceny energií se šplhají vzhůru a jsou hnány emisními povolenkami, s nimiž se spekuluje, ale nepochybně i stále extrémnějšími nápady ve vztahu k tzv. Green Dealu. Mají se občané připravit na to, že příští rok bude v tomto směru ještě horší? „Opravdu se obávám, že energetická situace bude horší a horší, že ceny energií budou růst a že můžeme očekávat i výpadky dodávek energie. Tentokráte to není defekt trhu (nebo zlých dodavatelů ropy či plynu), tentokráte je to záměr pomýlených evropských elit v čele s hlavními představiteli současné Evropské unie. Tito politici a ideologové chtějí, aby byly automobily a elektrická energie luxusem. Proto je záměrně zdražují." Václav Klaus je přesvědčen, že čelit se tomu mělo ve volbách a měly se volit politické strany, které se proti tomu ostře vymezovaly. „Nejsem si jist, jak se s tím vyrovná naše pětikoalice," míní Klaus. Evropa si pod sebou podřezává větev. Politici Bruselu sledují jiné cíle, než je prosperita obyvatel, říká Václav Klaus

Zdroj: parlamentnilisty.cz.

 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Německá expedice objevila hluboko v moři poblíž Antarktidy obrovské množství zvláštních ryb

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Výborný recept na langoše s jogurtem. Za pár minut budete...

Mytí auta v zimě: Některým vozům může být přehnaná...

Udělejte si smažený sýr z hrnku podle receptu Ládi Hrušky....

Cukrovkáři mohou zahradu přizpůsobit svým potřebám....

Zavřít reklamu