Dopravci podezřívají čerpací stanice, že situace zneužívají a navyšují si marže

Domácí 09. března 2022 | 09:16 — Ilona Cílková
Ceny pohonných hmot jsou nejvyšší v historii. Cena nafty v poslední době roste i o koruny denně a postihuje fatálně i silniční dopravce. Nemohou ani zčásti omezit svoji spotřebu jako individuální motoristé, ani okamžitě přenést vyšší náklady do ceny pro zákazníky.
Ceny pohonných hmot jsou nejvyšší v historii / Depositphotos

Provozovatelé osobní dopravy proto v pondělí vyzvali ministerstvo dopravy a vládu, aby zastavily nekontrolovatelný růst cen pohonných hmot. Podle sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia by se měly okamžitě zastropovat ceny nafty na úroveň před útokem Ruska na Ukrajinu. Následně pak má vláda také snížit sazbu spotřební daně z nafty o 1,60 Kč.

 

 

Situaci chce řešit i Hospodářská komora České republiky. Ta v souvislosti s rostoucími cenami pohonných hmot u českých čerpacích stanic doporučuje vládě, aby stát uplatnil svá vlastnická práva ve firmě ČEPRO, který je jedním z největších velkoobchodníků s palivy v České republice a zároveň provozuje síť s 200 čerpacími stanicemi, čímž by ovlivnil cenu pohonných hmot na trhu.

Podle Hospodářské komory stát může legitimně požadovat, aby ČEPRO na svých čerpacích stanicích prodávalo benzin a motorovou naftu s přiměřenou marží a stejně tak, aby v rámci velkoobchodního styku prodávalo odběratelům pohonné hmoty s definovanou marží. Díky tomu budou čerpací stanice ČEPRA držet minimální, ale náklady pokrývající, cenovou hladinu.

„A protože jich je na trhu dostatek, cenově ovlivní své okolí. A i kdyby někdo prodával výrazně dráž, zákazníci si budou moci zvolit, jestli budou tankovat u drahého prodejce, nebo u prodejce s „normální“ cenou. Stejně to bude fungovat na velkoobchodní úrovni, přes distributory se zastropovaná cena dostane k nezávislým čerpacím stanicím,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Podle Hospodářské komory bude ale klíčové, aby stát stanovil, co je považováno za přiměřenou marži.

Tento týden vyzval předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr distributory a prodejce pohonných hmot, aby přistupovali ke zvyšování cen uvážlivě a nenavyšovali neobjektivně marže. Situaci kolem dodávek ropy a ropných produktů na český trh SSHR monitoruje, v tuto chvíli je situace se zásobováním v normálu. 

Vláda se má růstem cen pohonných hmot zabývat dnes. České televizi to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Kabinet už kvůli válce navrhl v rozpočtu přesunout téměř tři miliardy korun a uvažuje i o novele státního rozpočtu. Ekonomka varuje: Ceny benzínu se mohou vyšplhat až k 70 Kč/l.

Zdroj: hospodarskakomora.cz, ceskatelevize.cz, ceskenoviny.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu