Boj o jmenování ministrů. Fiala chce mít jasno jednou provždy

Domácí 09. prosince 2021 | 07:13 — Ilona Cílková
Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud prezident Miloš Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády. Fiala ve středu pro Českou televizi zopakoval, že nemá v úmyslu nominace na členy vlády měnit.
Pokud prezident Zeman nejmenuje celou vládu, budu nucen podat kompetenční žalobu, říká Fiala / Foto ODS

Fiala podle ČT očekává, že prezident novou vládu jmenuje na počátku příštího týdne „Věřím pořád, že bude vláda jmenována jako celek. Pokud by pan prezident trval na výhradách k jednomu mnou navrženému kandidátovi, tak bych pokládal za nutné, abych podal kompetenční žalobu. A to proto, aby se jednou provždy vyjasnilo, jaké jsou pravomoci prezidenta, jaké jsou pravomoci premiéra v této věci,“ řekl.

Zeman dřív uvedl, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra. Média spekulují, že prezidentovy výhrady se týkají kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Má na to prezident právo? Na tom se nemohou shodnout ani experti. Zatímco podle bývalého soudce Ústavního soudu Stanislava Balíka je povinností hlavy státu tak učinit, právník a někdejší poradce prezidenta Václava Klause Pavel Hasenkopf říká, že prezident má právo ministra odmítnout.

„Ústava stanoví, že prezident na návrh premiéra jmenuje. Znamená to, že má povinnost jmenovat. Pokud by tomu tak nebylo, bylo by v ústavě ‚může jmenovat‘ nebo něco takového. Úspěch pana Fialy je vcelku nasnadě,“ uvedl Balík v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podotkl, že pokud se bude Zeman chovat podle Ústavy, nezbyde mu nic jiného než jmenovat ministry „přes skřípějící zuby“. Z pohledu právníka je to prý zcela jasné. Pokud designovaný premiér setrvá na svém názoru, měl by prezident ustoupit.

Hasenkopf ale ve vysílání CNN Prima NEWS zaujal opačný postoj. „Prezident je při jmenování povinen držet se premiérových návrhů a nesmí mít žádné své nominanty. To ale neznamená, že by musel všechny návrhy přijmout. Pokud by tomu tak bylo, v ústavě by to bylo výslovně napsané,“ upřesnil. „Odmítnout ministra je prezidentovým právem. Dlouhá léta, zejména mezi politology, panuje názor, že toto právo nemá, ale mohou se proti tomu postavit i jiné výklady,“ uvedl s tím, že pokud by měl všechny jmenovat, šlo by o debatu na dlouhé hodiny.

Experti se ale shodují, že při podání kompetenční žaloby bude o výsledku celé kauzy rychle jasno. „Pokud by žaloba skončila u soudu, bude mít přednost před jinými návrhy,“ řekl Hasenkopf. Nový premiér zhodnotil situaci v Česku. Držte nám palce, prosí občany.

Zdroj: cnniprima.cz, čt24.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou...

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Zavřít reklamu