Fialova cesta do Kyjeva. Silné gesto a noční můra zároveň

Domácí 15. března 2022 | 16:34 — Ilona Cílková
V politice je čas od času potřeba udělat silné gesto. A to se nyní českému premiérovi Fialovi podařilo. Společně s polským premiérem Mateuszem Morawieckým, jeho vicepremiérem Jarosławem Kaczyńským a premiérem Slovinska Janezem Janšou zamířil do ostřelovaného Kyjeva.
Petr Fiala projevil velkou osobní statečnost / Se svolením ODS

V hlavním ukrajinském městě premiéři povedou jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Shmyhalem. „Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti,“ uvedl na svém twitterovém účtu Fiala. A dodal, že během své cesty chce Ukrajincům představit „balík podpory pro Ukrajinu.

 

 

Fiala dále uvedl, že návštěva je zorganizována po konzultacích s prezidentem Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen. Cílem návštěvy je vyjádřit jednoznačnou podporu Evropské unie Ukrajině a její svobodě a nezávislosti. Fiala rovněž poznamenal, že o cestě ví také mezinárodní společenství včetně OSN.

Cesta českého premiéra Petra Fialy ale nevyvolala jen obdivné reakce, ale i strach a kritiku. Někteří evropští diplomaté se dokonce domnívají, že jejich návštěva Ukrajiny by se mohla stát rozbuškou třetí světové války, informuje tn.nova.cz.

Organizace prý není dotažená do detailu a návštěva by se tak mohla zvrtnout, píše na twitteru novinář Dave Keating obeznámený s postoji klíčových lidí unijních institucí. "Někteří představitelé EU jsou kvůli návštěvě rozzlobení, může podle nich zažehnout třetí světovou válku," uvedl.

 

„Údajně to nezkonzultovali s ostatními spojenci a cestu kupodivu oznámili ještě před tím, než vůbec sedli do vlaku," doplnil Keating. Von der Leyenová a Michel se o cestě dozvěděli už na pátečním summitu ve Versailles, k ostatním lídrům EU a NATO se však informace údajně dostala až v úterý.

Cestu premiéra Fialy okomentoval i bezpečnostní expert Andor Šándor. Podle něj je premiérova cesta společně s dalšími evropskými státníky na Ukrajinu z bezpečnostního hlediska noční můrou. Uvedl to ve vysílání CNN Prima NEWS. Přestože podle něj není v zájmu Ruska premiéry ohrožovat, nelze vyloučit, že nedojde k nějaké nešťastné náhodě.

„Rozhodnutí bude mít vážné bezpečností konotace. Pro lidi, kteří budou zajišťovat bezpečnost, to musí být noční můra. Hlavní město je ostřelováno, ale v zájmu Ruska není zabití někoho z premiérů, není ani v zájmu zabít prezidenta Zelenského,“ řekl expert ve vysílání CNN Prima NEWS. Může však podle něj dojít k nešťastné náhodě, která by mohla státníky ohrozit. „Válka je odporný byznys, který sebou nese i náhody. Rusové budou tušit místo, kde jednání bude, ale zda budou schopni zajistit, aby se v průběhu návštěvy nestal nějaký omyl, si nejsem jist. Vojáci, kteří jsou v obrovském stresu, se mohou chovat nepředvídatelně a dopouštět se excesů, kterých jsme svědky posledních 19 dnů války,“ vysvětlil Šándor.

V každém případě ale může Fialův pobyt na místě Ukrajincům, kteří bojují i za evropské bezpečí, dodat další energii a pocit, že v tom nejsou sami, jakkoliv z jejich strany často a správně zaznívá, že EU a NATO by pro ně měly dělat více než dosud. I když premiérův pobyt na Ukrajině provázejí přísná bezpečnostní opatření, je v tom z jeho strany i kus osobní odvahy, protože Rusko s útoky nepřestává, a každý, kdo Ukrajinu navštíví, se tak vystavuje riziku. Zdroj z ruské tajné služby: Čelíme doslova katastrofě, o invazi nám neřekli, tahle válka pro nás skončí tragicky

Zdroj: tn.nova.cz, ct24.cz, cnniprima.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Přes osm let se soustředila na vlastní svět mimo Hollywood. Nyní se Cameron Diaz vrací do nového filmu

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu