Fiala při setkání se Zelenským: My víme, že bojujete i za naše životy. Nejste sami, naše země stojí po Vašem boku

Domácí 17. března 2022 | 05:01 — Anna Novotná
Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s polským a slovinským premiérem mají za sebou osobní návštěvu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Setkání se uskutečnilo v bombardovaném Kyjevě a zazněla na něm hodně silná slova.
Premiér Petr Fiala se v Kyjevě osobně setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským / ODS

Jak informoval server CNN Prima News, zástupci středoevropských zemí se do Kyjeva vydali proto, aby vyjádřili podporu Ukrajině čelící ruské invazi. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února. „Jsem skutečně potěšen, že můžu být v Kyjevě společně s ostatními lídry, abychom vyjádřili podporu Ukrajině a jejímu lidu. Bojujete i za naše životy, za naši svobodu, a my to víme,“ napsal Fiala na Twitter.

"Jsme zde, abychom vyjádřili obdiv k vašemu boji. Jsme zde, protože bráníte své domovy, vaši zemi, ale také Evropu a základní evropské hodnoty," řekl po jednání premiérů Polska, Česka a Slovinska s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským předseda polské vlády Mateusz Morawiecki. Píše o tom server tn.nova.cz.

Polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński, který se do Kyjeva vypravil rovněž, podle agentury Reuters řekl, že na Ukrajinu by měla být vyslána mezinárodní mírová mise. "Myslím, že je nezbytné mít mírovou misi - NATO, případně nějakou širší mezinárodní strukturu, ale misi, která se bude schopna bránit, která bude operovat na ukrajinském území," uvedl de facto nejvlivnější polský politik. Jeho vyjádření zveřejnily České noviny.

Sám Zelenskyj označil návštěvu státníků v příspěvku na sociálních sítích za silný projev podpory pro Ruskem napadenou Ukrajinu. „Vaše návštěva Kyjeva v této pro Ukrajinu těžké době je silným důkazem podpory. Velmi si toho vážíme,“ uvedl prezident Zelenskyj na sociální síti Telegram, kde zveřejnil také záběry ze setkání. Jak je patrno z videa, schůzky se zúčastnil rovněž ukrajinský premiér Denys Šmyhal, poznamenala agentura Interfax-Ukrajina. Vyjádření přinesl server iRozhlas.cz.

Před setkáním se Zelenským politici jednali také s premiérem Šmyhalem, který na Twitteru napsal, že hovořili o podpoře Ukrajiny a posílení sankcí kvůli ruské agresi. „Odvaha opravdových přátel,“ ocenil výpravu trojice ministerských předsedů do ostřelovaného Kyjeva šéf ukrajinské vlády.

Zdroj: CNN Prima News, tn.nova.cz, iRozhlas.cz, České noviny.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd a nejmodernějších atrakcí. Objevte Siam Park na ostrově Tenerife

Největší vodní park v Evropě je plný vzrušujících jízd...

Malaga známá neznámá aneb turistické highlighty i místa,...

Letní dovolená u moře: Tipy na nejkrásnější pláže v...

Co země, to jiná pravidla. Za co vás čeká v zahraničí...

Letní dovolená v Čechách: Pět kouzelných míst, které...

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový...

Zavřít reklamu