Velký spor ve Sněmovně. Na zavedené tradice zapomeňte, vzkazuje pětikoalice

Domácí 21. října 2021 | 08:56 — Ilona Cílková
Velký spor se rozhořel o rozdělení křesel ve Sněmovně. Nová dolní komora by podle SPOLU a Pirátů se STAN měla mít šest místopředsedů. Kromě dvou z ANO po jednom z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a Starostů. Hnutí SPD by podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové post místopředsedy mít neměla.
Pětikoalice nás zklamala, říká Okamura k rozdělení vedení ve Sněmovně / Profimedia

Jedním z hlavních důvodů je podle Pekarové Adamové poměrnost zastoupení. Dodala, že má i principiální důvod. „Považuji za nemyslitelné, abychom volili do vedení sněmovny člověka, který zastupuje stranu, kterou ministerstvo vnitra označuje za extremistickou,“ řekla pro Českou televizi.

Předseda poslanců SPD Radim Fiala ale ve středu upozornil, že hnutí na postu ve vedení sněmovny trvá. „Cítíme to jako křivdu, podle výsledků voleb tam jeden člen SPD patří,“ poznamenal s tím, že SPD prosazuje poměrné zastoupení na základě volebních výsledků. Předseda SPD Tomio Okamura označil postup koalic za diskriminační. Podle něj budoucí vládní koalice nerespektuje demokracii. „Je to diskriminace hned zkraje jejich volebního období. SPD má například pětkrát více poslanců než Piráti, kteří budou mít ve vedení sněmovny Olgu Richterovou. Koalice tedy tvrdí, že čtyři Piráti mají pětkrát větší váhu než SPD," zdůraznil lídr hnutí.

„Nenecháme přes půl milionu hlasů pro SPD vyhodit do kanálu. Cítíme to jako křivdu, protože podle výsledku voleb do vedení Sněmovny jeden člen SPD patří,“ rozčílil se na tiskové konferenci Tomio Okamura. „Pětikoalice nás zklamala v tom, že nepočítá s tím, že by nám dala místo ve vedení Sněmovny. Ale my také chceme vědět, co se ve Sněmovně děje, a chceme do věcí vstupovat a ovlivňovat jednání," dodal místopředseda SPD Radim Fiala s tím, že koalice ukazují, že hlas půl milionu lidí, kteří volili SPD, pro ně nemá žádnou hodnotu.

Nové rozdělené kritizuje i hnutí ANO. Podle předsedkyně poslaneckého klubu Aleny Schillerové není žádný důvod pro rozšíření vedení sněmovny na sedm členů. „Nevidíme absolutně žádný důvod pro další vznik místopředsednické funkce. Nové místo znamená částku čtyři miliony korun ročně,“ uvedla ve středu Schillerová. ANO podle ní podporuje stávající počet pěti místopředsedů a jednoho předsedy sněmovny.

Podle bývalého šéfa poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka SPD místo ve vedení Sněmovny patří. „Měly by v něm být zastoupeny všechny strany, které jsou v Poslanecké sněmovně. Jde o princip poměrného zastoupení, pravidla by měla platit pro všechny stejná," uvedl Faltýnek po jednání s koalicemi.

V předsednictvu končící Sněmovny bylo pět místopředsednických postů, jeden patřil SPD, konkrétně právě Tomiu Okamurovi. Ten zdůraznil, že se hnutí s výsledkem jednání s koalicemi nesmířilo a o místo ve vedení Sněmovny bude dál usilovat. „Budeme jednat a promýšlet varianty, jak koalice přesvědčit,“ upozornil šéf hnutí. Začalo dělení křesel. Někteří kandidáti na ministry Fialovy vlády jsou téměř jasní.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, psp.cz, cnniprima.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Evropa přitvrzuje. Od pondělí se připravte na velké...

Zavřít reklamu