To nevypadá vůbec dobře. České ekonomice hrozí další vážný problém

Domácí 30. října 2021 | 06:45 — Ilona Cílková
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podala výkon, jenž zaostal za většinou očekávání. A může být mnohem hůř. Česku totiž hrozí čipový a hořčíkový hladomor. Nedostatek surovin a čipů mohou srazit letošní růst české ekonomiky pod úroveň tří procent.
Čipový a hořčíkový hladomor mohou srazit letošní růst české ekonomiky pod úroveň tří procent / Pixabay Gerd Altmann

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podala výkon, jenž zaostal za většinou očekávání. Nedá se však říci, že by vzhledem k očekávání zcela pohořela. Podle prvního předběžného odhadu, jejž tento týden zveřejnil ČSÚ, přidala meziročně 2,8 procenta. Mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg ve střední hodnotě svých odhadů počítali s růstem 3,2 procenta, někteří však předpokládali expanzi jen mírně nad úrovní jednoho procenta.

Českou ekonomiku táhla vzhůru v prvé řadě spotřeba domácností a pak také investice. Růst podpořily i vládní výdaje. Naopak dolů tuzemské hospodářství stahoval zahraniční obchod. Pokles zahraniční poptávky po českém vývozu se promítl do výkonu ekonomiky výrazně nepříznivě.

V popsaném vývoji se podle ekonoma Lukáše Kovandy odráží příznivý dopad popandemického otevření ekonomiky na spotřebu domácností. Tu kromě otevření obchodů a ukončení dalších pandemických restrikcí podpořilo také zrušení superhrubé mzdy, tedy snížení daně z mezd zaměstnanců, které milionům lidí v ČR nechává v kapse více peněz k vlastní spotřebě. Někteří lidé se rovněž snaží uspíšit své nákupy, neboť se obávají výrazného nárůstu cen v blízké budoucnosti.

Vláda podpořila ekonomiku poměrně intenzivní investiční činností, jejímž odrazem je ovšem také enormně rostoucí veřejné zadlužení, které české hospodářství zatíží v nadcházejících letech. V důsledku globální výrobní a přepravní krize, která zvláště citelně doléhá například na automobilový průmysl, však zásadně trpí český export. Krize automobilového průmyslu souvisí zejména s globálním nedostatkem čipů, nověji také hořčíku, bez nichž nelze vozy kompletovat.

Kvůli krizi automobilového průmyslu hrozí, že česká ekonomika vykáže za celý letošní rok růst jen těsně pod třemi procenty, což by bylo jistě zklamáním. Nejpravděpodobněji však bude její růst činit za letošní rok 3,1 procenta, což ovšem také není žádná sláva, vzhledem k tomu, že základna meziročního srovnání byla loni dramaticky ponížena dopady pandemie, predikuje Kovanda. Vedle kritického nedostatku čipů drtí automobilky další nečekaný problém.

Zdroj: czso.cz, lukaskovanda.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu