USA vyvážejí historicky rekordní objem plynu. Míří hlavně do Evropy

Domácí 14. února 2022 | 04:04 — Ilona Cílková
Do Evropy v posledních týdnech proudí značné množství zkapalněného plynu, který nahrazuje nižší dodávky plynovody z Ruska. Jedním z největších dodavatelů zkapalněného plynu do Evropy jsou Spojené státy, přičemž již druhým měsícem v řadě směrovala většina nákladů z USA právě do Evropy. Informuje o tom ekonom Lukáš Kovanda.
Další 1 fotografie v galerii
V Evropě jsou ceny plynu více než šestinásobně vyšší než v USA / Depositphotos

Právě USA teď vyvážejí historicky rekordní objem plynu. Export zkapalněného zemního plynu z USA minulý týden dosáhl svého historického rekordu, a to 13,2 milionu krychlových stop, což odpovídá 373,8 tisíce metrů krychlových. Vyplývá to z dat agentury Bloomberg (viz graf). Tankery převážející zemní plyn o víkendu kotvily nebo plyn přímo nakládaly ve všech sedmi příslušných exportních terminálech v USA. Stalo se tak vůbec poprvé v historii. Agentura Bloomberg proto poznamenává, že Spojené státy nyní "vyvážejí zkapalněný plyn do poslední molekuly".

Spojené státy přitom vyhlížejí vývoz až 13,9 milionu krychlových stop zkapalněného plynu denně (393,6 tisíce krychlových metrů). Tím by upevnily své vedení před Katarem a Austrálií jakožto největšího světového dodavatele zkapalněného plynu, píše Lukáš Kovanda ve své tiskové zprávě.

Momentálně míří více než dvě třetiny amerického námořního nákladu zkapalněného plynu do Evropy. Jak uvádí ekonomové, zelená transformace EU a německá energetická přeměna ("Energiewende") v důsledku zvyšují závislost evropské energetické soustavy na dovozu právě plynu.

"Každým dnem houstnoucí napětí stran možné invaze Ruska na Ukrajinu, stejně jako rekordně vyčerpané zásobníky v EU, zvedají cenu plynu na starém kontinentu, takže se mu vyplácí i dovoz plynu po moři z USA. Vyplácí se také americkým dodavatelům, a to vrchovatě, jelikož cena zemního plynu je nyní v Evropě více než šestinásobná oproti USA," upřesnil Kovanda. Evropa bez plynovodu a sankce jsou připraveny, hlásí politici.

Zdroj: bloomberg.com, lukaskovanda.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tady velím já. Budoucí královna Kate Middleton je moderní matriarchou

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu