Zapomeňte na chvíli na covid. Letos je důležité i jiné očkování

Domácí 14. září 2021 | 09:53 — Ilona Cílková
Každý rok se ve světě vyskytnou nejméně tři miliony případů závažného onemocnění chřipkou. Statistiky dokládají, že to ale může být až pět milionů a až 650 000 souvisejících úmrtí. Nejohroženější jsou vysoce rizikové skupiny populace, zejména kojenci a malé děti, nebo chronicky nemocní lidé s dlouhodobými zdravotními problémy.
Další 3 fotografie v galerii
I sezónní chřipka může způsobit vážné potíže / Depositphotos

Sezónní chřipkou, která může způsobit i vážné potíže, jako je např. bronchitida nebo zápal plic, ročně onemocní miliony dětí. Ty navíc šíří chřipku dál. Jejich očkováním je tedy možné před chřipkou chránit i další osoby. Jde zejména o chronicky nemocné pacienty s dlouhodobými zdravotními problémy, jako je například astma, diabetes, nebo onemocnění mozku či nervové soustavy.

Společnost Viatris, která vznikla loni v listopadu spojením společnosti Mylan a dceřiné společnosti Pfizer Upjohn, už letos v červnu oznámila, že její kvadrivalentní vakcína proti chřipce nově pomůže chránit před onemocněním také děti ve věku už od šesti měsíců.

A také, že pro nadcházející chřipkovou sezonu bude uvedená vakcína obsahovat nové složení kmenů viru chřipky doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pro severní polokouli. Kvůli probíhající pandemii covid-19 bude podle zdravotnických odborníků očkování proti chřipce během nadcházející chřipkové sezóny důležitější, než kdy předtím. WHO klade velký důraz na očkování sezónními vakcínami proti chřipce především u nejvíce ohrožené populace: Zdravotníků, starších lidí, těhotných žen, osob s chronickými onemocněními a dětí.

Podle Světové zdravotnické organizace na chřipku zemře deset lidí ze 100 tisíc nemocných. Odhaduje se proto, že úmrtí souvisejících s nákazou může být v ČR ročně až 1500. Většina z těchto případů zůstává mimo oficiální statistiky, protože nejsou jako onemocnění chřipkou vůbec diagnostikována.

Očkování je proto stále nejefektivnější prevencí. Pro seniory nad 65 let a další vybrané skupiny je toto očkování hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Virus chřipky letos nedostal šanci. Agresivní mutace mohou přijít už na podzim, varují experti.

Zdroj: faei.cz. who.int.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru nejkrásnějších trhů

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu