Meteorologové vydali první předpověď na letošní zimu. A máme se na co těšit

Domácí 14. září 2021 | 09:32 — Ilona Cílková
I když je zima ještě relativně daleko, už nyní se dá s jistou mírou pravděpodobnosti odhadnout, jaká bude. Podle meteorologů by mohla být dlouhá a pořádně krutá. Záleží na atmosférickém jevu, který se nedá letos vyloučit.
Další 3 fotografie v galerii
Podle meteorologů by mohla být letošní zima dlouhá a velmi krutá / Depositphotos

Otázka ohledně předpovědi na letošní zimu se v poslední době začíná vyskytovat na mnohých fórech a začínají se publikovat i první letošní zimní předpovědi. Minulý rok byla zima nadprůměrná, ale velmi dlouhá a v nížinách sněžilo i v dubnu, kdy se sněhové vločky objevily i v Praze.

Předpověď na letošní zimu vypadá velice nadějně. Nově publikované články o polárním víru, stavu oscilací či QBO začínají vypovídat, že v korelaci s jevem La Niňa nás může čekat přeci jen zajímavá zima, které může od nadprůměrné teplého počasí až po kalamitu přinést cokoliv. 

Jaká tedy bude zima 2021/22? Záleží na tom, jak moc se k nám přiblíží studený polární vír. Tento nepravidelný atmosférický jev už několikrát ovlivnil počasí v Evropě i Severní Americe. Polární vír neboli polární cyklona je oblast nízkého tlaku v horních vrstvách atmosféry, která se vyskytuje kolem obou pólů. Vír z toho severního v minulosti už několikrát ovlivnil počasí v Evropě. Podle meteorologů z webu Severe Weather by k tomu mohlo dojít i během nadcházející zimy, kterou by doprovázely teploty hluboko pod nulou. Pro Česko by to tak znamenalo už druhou tuhou zimu za sebou.

Tu poslední způsobila takzvaná Bestie z východu, což je pojem označující velmi chladné počasí, které se objevuje, když je nad Skandinávií a Arktidou vyšší tlak. Kvůli tomu se dá do pohybu studený vzduch z východu a severovýchodu do západní i střední Evropy.

Letos v únoru se proto teploty v Praze přes den propadaly až k minus 11 stupňům Celsia. Na krušnohorské stanici Rolava v noci na 10. února naměřili meteorologové dokonce 27,2 stupně Celsia. Šlo tak o nejstudenější zimu v Česku za posledních devět let. Pro srovnání – nejnižší teplota na území České republiky byla naměřena 11. února 1929 v Litvínovicích, a to minus 42,2 stupně Celsia.

Zatím není jisté, zda severní polární vítr do Evropy skutečně pronikne, v případě Severní Ameriky je podle meteorologů pravděpodobnost mnohem vyšší. Záležet má na vzdušných proudech nad Atlantským oceánem. Do Evropy proudí málo plynu. Hrozí plynový hladomor i prudké zdražení potravin, varují experti.

Zdroj: severe-weather.eu, cnniprima.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unylá reklama netáhne, zájem znuděných klientů lze získat jen neotřelou originalitou

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Zavřít reklamu