Do Evropy proudí málo plynu. Hrozí plynový hladomor i prudké zdražení potravin, varují experti

Domácí 04. září 2021 | 10:55 — Ilona Cílková
Evropa nyní zažívá plynový šok. Cena zemního plynu dramaticky roste. Do Evropy jej proudí málo, takže se nestačí doplňovat zásobníky. Podle expertů hrozí „plynový hladomor“.
Další 4 fotografie v galerii
České domácnosti se tak musí připravit až na patnáctiprocentní zdražení plynu / Depositphotos

Topná sezóna letos na některých místech Česka začala kvůli chladnému počasí nezvykle brzo, už koncem srpna. A způsobuje tak dodavatelům plynu další vrásku na čele. Potýkají se totiž se závratným růstem jeho cen, a to hlavně na evropském velkoobchodním trhu. Pro lepší představu, plyn nyní stojí stejně, jako kdyby ropa zdražila na více než 100 dolarů za barel. Tento ilustrativní přepočet také dokládá, že plyn je nyní o 40 procent dražší než ropa, ačkoli běžně se cena ropy pohybuje citelně výše.

„České domácnosti se tak musí připravit až na patnáctiprocentní zdražení plynu. Důvodem je právě „plynový hladomor“. Tak jako automobilkám zoufale chybí čipy, takže pociťují „čipový hladomor“, domácnosti zase mohou pocítit právě fatální nedostatek plynu," komentuje situaci na trhu ekonom Lukáš Kovanda.

Současný vzestup cen plynu ale zasahuje nejen Evropu, nýbrž celý svět. A to kvůli propojení jednotlivých kontinentálních trhů. Zdražení v Evropě způsobuje růst cen v Asii a jinde. S neblahými důsledky zdražování plynu budou v příštích týdnech a měsících konfrontování všichni od výrobců keramiky v Číně, přes pařížská pekařství až třeba právě po české domácnosti. Cena plynu je nyní na většině míst světa na svém historickém rekordu. Drahý plyn se stává až takovým problémem, že ohrožuje celosvětové hospodářské zotavování po pandemii.

Nadcházející zima pak zvláště pro Evropu může představovat hořké prozření, jak nesmírně důležitý je plyn pro celou její ekonomiku. Nyní starý kontinent čelí situaci, kdy plynu není dost, aby se mohly doplnit zásobníky vyčerpané po dlouhé zimě. Rusko, největší dodavatel plynu do Evropy, omezuje svůj vývoz plynu z řady důvodů. Od výpadků ve vlastní produkci, přes schraňování plynu u sebe doma, přes snahu Gazpromu demonstrovat nepostradatelnost dokončovaného plynovodu Nord Stream 2 až po přetahovanou Moskvy s Kyjevem ohledně výše poplatků za tranzit plynu přes Ukrajinu.

Celé léto se nedaří naplňovat zásobníky, varuje šéf rakouské OMV Alfred Stern. Evropští spotřebitelé jsou nyní podle něj vydáni napospas počasí. Čím chladnější zima bude, tím palčivěji pocítí důsledky nedostatku plynu. Ať už ve své peněžence, nebo na „svou vlastní kůži“, dost možná však oběma způsoby: plyn bude drahý a bude ho málo. 

A nejde jenom o ceny samotného plynu. Zvýšení cen bude mít důsledky i v jiných odvětvích. Například největší francouzský výrobce cukru, Tereos, už v srpnu varoval, že zdražování plynu závratně zvyšuje náklady na produkci cukru. I kvůli dražšímu plynu tak budou na podzim zdražovat své produkty největší světoví potravinářští producenti. Rusko záměrně omezuje dodávky plynu do Evropy. Dopad na domácnosti i podniky bude enormní.

Zdroj: oenergetice.cz, lukaskovanda.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Cupra Formentor: První opravdová Cupra

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu