Jermanová se zachraňuje před volbami. Nabízí půjčku živnostníkům

Domácí 02. října 2020 | 07:34 — Ilona Cílková
Středočeský kraj, který vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová, v týdnu před volbami rozesílá živnostníkům dopis, ve kterém jim nabízí bezúročnou půjčku na 50 tisíc korun. Některým občanům dorazil do schránky dokonce společně s volebními lístky.
Další 3 fotografie v galerii
Načasování celé akce je skutečně přinejmenším podivné / Česká televize

Středočeský kraj nabízí svým živnostníkům v souvislosti s dopady pandemie COVID-19 bezúročnou půjčku až 50 tisíc korun s odkladem splácení,“ píše se v dopise, který drobní podnikatelé dostali do svých schránek v tomto týdnu. O peníze si mohou lidé požádat v rámci programu, který už zastupitelé schválili na jaře, nejpozději do konce října. Teď se ale rozjela druhá vlna.

„Program běží zhruba od 13. května a to, že jsme ho prodloužili, musíme dát našim živnostníkům vědět. Nevidím nic špatného na tom, že chceme pomoci těm, na které velmi tvrdě dopadají covidové následky,“ vysvětlovala pro CNN Prima NEWS hejtmanka kraje Jaroslava Jermanová.

I přesto, že jsou už tento víkend volby do krajských zastupitelstev a politické složení se s největší pravděpodobností změní, vedení lidem slibuje, že peníze dostanou. „Rada kraje bude funkční do prvního jednání nového ustavujícího zastupitelstva Středočeského kraje. Program bude trvat do 31. října 2020, takže veškeré žádosti podané v termínu budou radou vypořádány,“ uvedla pro CNN Prima NEWS šéfka tiskového odboru kraje Helena Frintová.

Podle opozičních zastupitelů, ale i řady občanů se jedná o neférový předvolební tah, kterým si chce současná koalice ANO a ČSSD jen koupit voliče. Nicméně připomínají i to, že během hlasování zastupitelstva pro poskytnutí půjček ruku zvedli také.

„Pomoc jako takovou jsme schválili už dávno a ta je samozřejmě správná. Neférové je to, když se tím současná koalice chlubí jako svým krokem před volbami. Myslím, že si tím víc ublížili, protože řada podnikatelů a živnostníků to vnímá jako podpásovku a mají dojem, že si je tímto krokem chce krajský úřad koupit,“ reagoval krajský zastupitel, poslanec ODS a kandidát na středočeského hejtmana Martin Kupka.

Podporu zastupitelstvo schválilo už koncem jara a peníze už byly některým podnikatelům dokonce vyplaceny. Toto je podle Kupky jen jakási druhá vlna. „Teď je to další vlna a probíhá těsně před volbami. O žádné druhé vlně se nehlasovalo,“ dodal zastupitel ODS.

Načasování celé akce je skutečně přinejmenším podivné. Možná se nabízí otázka, jestli to není kampaň, která je placená Středočeským krajem. Navíc se finanční závazek přenáší na nové vedení kraje. Je trestuhodné, že se na opatření proti koronaviru čeká, až bude po volbách, říká český vědec.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se...

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Zavřít reklamu