Nejasnosti kolem čínské pomoci. Peking popírá, že by ji Rusko žádalo o pomoc. Američané hrozí tresty a izolací Číny

Zahraniční 14. března 2022 | 06:59 — Ilona Cílková
Rusko mělo podle některých médií požádat Čínu o vojenské vybavení, ta ale údajně o ničem neví. Prioritou země je podle čínské ambasády v USA zabránit tomu, aby se situace na Ukrajině vymkla kontrole.
Rusko mělo požádat Čínu o pomoc / Depositphotos

Prioritou Číny je zabránit tomu, aby se situace na Ukrajině vymkla kontrole, uvedlo v neděli čínské velvyslanectví ve Spojených státech. Učinilo tak v reakci na zprávy v některých médiích, podle nichž Moskva požádala Peking o vojenské vybavení poté, co podnikla invazi do sousední země, informují České noviny.

Americké deníky Financial Times a The Washington Post s odkazem na americké činitele v neděli napsaly, že Rusko od začátku invaze na Ukrajinu žádá Čínu o vojenské vybavení a další pomoc. Zdroje obou listů nerozvedly, jakou vojenskou pomoc Rusko žádá. Neuvedly ani, jak Čína na požadavky svého souseda reaguje.

"O tom jsem nikdy neslyšel," reagoval na tyto informace podle agentury Reuters mluvčí ambasády. "Současná situace na Ukrajině je skutečně znepokojivá," uvedl mluvčí Liou Pcheng-jü. "Vysokou prioritou je nyní zabránit tomu, aby se napjatá situace vyhrotila nebo dokonce vymkla kontrole," dodal.

O ukrajinské krizi mají dnes v Římě jednat bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan a vysoce postavený čínský diplomat Jang Ťie-čch'. Sullivan už Čínu varoval, aby Moskvě nepomáhala v obcházení sankcí. Podle zdrojů agentury Reuters Sullivan zdůrazní ekonomické tresty, jimž bude Peking čelit, pokud bude Rusku pomáhat v jeho válce na Ukrajině. Sullivan bude varovat před izolací, jíž by Čína mohla globálně čelit, pokud bude nadále podporovat Rusko, řekl Reuters bez dalších podrobností jeden z nejmenovaných amerických představitelů.

Sullivan v neděli zpravodajské televizi CNN řekl, že Washington pozorně sleduje, do jaké míry Peking poskytuje hospodářskou nebo materiální pomoc Rusku. "Nedovolíme, aby se to rozběhlo a nedovolíme, aby Rusko získalo záchranu od těchto ekonomických sankcí ze strany jakékoli země kdekoli na světě," řekl bezpečnostní poradce.

Jak informuje agentura Ria Novosti, ruský delegát pro jednání s Ukrajinou Leonid Sluckij v neděli uvedl, že se v rusko-ukrajinských rozhovorech podařilo dosáhnout významného pokroku a je možné, že delegace brzy dosáhnou „společné pozice“. O možném pokroku v jednáních s ruskou stranou, kterého by se mohlo podařit dosáhnout v příštích dnech, hovořil v neděli zveřejněném videu i ukrajinský zástupce na jednáních Mychajlo Podoljak. Podle Spojených států se svět těsně vyhnul jaderné katastrofě. Putin svým útokem způsobí destrukci Evropy, říká Topolánek.

Zdroj: ceskenoviny.cz, idnes.cz, ft.com, irozhlas.cz.

Témata: válka, Ukrajina, Rusko, Čína, pomoc,
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu