Trump vs. Biden. Který prezident je lepší volbou pro českou korunu

Zahraniční 03. listopadu 2020 | 08:33 — Ilona Cílková
Pro americké burzy je těsně lepší, vyhraje-li Trump, pro evropské trhy i českou korunu je zase lepší volbou Biden. Číňanům to může být jedno, vztahy se nezlepší ani s Trumpem, ani s Bidenem u moc
Další 3 fotografie v galerii
Prezidentské volby v USA se blíží / Archiv Trump, Biden

Americká média a bubliny sociálních sítí polarizují politickou scénu natolik, že ve finále boje o Bílý dům proti sobě stojí totálně otrlý Trump a „dědeček hříbeček“ Biden. Prvnímu jeho egocentrická otrlost umožňuje, aby po něm mediální útoky, které by málokdo jiný snesl, stékaly jako po teflonu. Druhý je tak široce konsensuální, ale i natolik bez barvy a zápachu, že může z pozice „méně výrazného ze dvou zel“ oslovit nakonec rozhodující část voličů. Prezidentskému klání tak ale bohužel chybí kandidát, který by Americe v příštích čtyřech letech mohl vrátit to, čím bývala. Přirozeně respektovanou velmocí.

Zvítězí-li Biden, zmírní napětí mezi USA a EU (nikoli však mezi USA a Čínou) a za potlesku médií také demokratický kandidát zruší podstatnou část Trumpovy daňové reformy z roku 2017. Bohatším Američanům citelně navýší daně. Velké korporace mu jistě „povinně“ zatleskají také, ale své zisky budou dále – a o to sofistikovaněji – danit k v tomu určených rájích a skrze ještě spletitější struktury než doposud, prognózuje ekonom Lukáš Kovanda.

Z vyššího daňového inkasa ovšem Biden pokryje část výdajů na dvoubilionový balík zelených opatření, zdravotnictví či dopravní infrastrukturu.

Trump by naopak rád daně dále snižoval. Pokud z takového snížení bude těžit převážně jen část veřejnosti, napjatá atmosféra v americké společnosti dále zhoustne.

Bidenova daňová reforma by svým jednoznačným zatížením bohatších mohla na druhou stranu vyvolat ochromení investiční a obecně ekonomické aktivity v zemi a zejména pokles jejího inovativního potenciálu. Hrozbou je v případě Bidenova zvolení také nadměrný růst přerozdělování, které může Spojené státy nasměrovat po vzoru Evropy na cestu ekonomické stagnace až úpadku.

Trump naopak neřeší zadlužení, které je hlubší a hlubší a představuje ve výhledu stěžejní problém, jemuž americká ekonomika čelí. Z hlediska určité „odzkoušenosti“ a „jistoty“ – ve smyslu toho, že už se ví, co čekat – představuje pro americké trhy a americkou ekonomiku nepatrně lepší volbu Trump, avšak rozdíl je opravdu jen těsný. Z Trumpova vítězství by těžily například tradiční energetické společnosti typu ropných koncernů nebo zbrojaři. Z Bidenova triumfu se zase budou moci radovat třeba akcionáři společností zaměřených na rozvoje energetiky založené na obnovitelných zdrojích energie.

Z hlediska české a potažmo evropské ekonomiky je naopak lepší volbou Biden. To proto, že by jistě nevedl vůči EU tak konfrontační politiku jako Trump. Zmírnilo by se tedy napěti v transatlantickém obchodním vztahu a za zvlášť příznivé situace by se mohla obnovit jednání na úmluvě typu TTIP. Tuto dojednávanou úmluvu o volném obchodu mezi USA a EU shodil ze stolu právě Trump. Oteplení v ekonomických a obchodních vztazích USA a EU by vrátilo evropským trhům část v posledních letech poztrácené jistoty, což by se příznivě projevilo v jejich kondici. Podpořilo by ovšem také českou korunu. Česká měna je citelně závislá na kondici českého vývozu a obecně na podmínkách na světových obchodných vztazích, které Trumpova konfrontační rétorika citelně zhoršila, upozorňuje Kovanda.

Důležité je však také to, v jakém celkovém politickém ovzduší prezident – ať už Trump či Biden – vlastně vůbec povládne. Ovzduším je míněno jednak složení jak Sněmovny reprezentantů, tak Senátu, ale také je tímto ovzduším míněna celková atmosféra v americké společnosti. Pokud například Biden povládne v kontextu stranicky rozděleného Kongresu, jehož Senát budou nadále ovládat republikáni, zatímco demokraté Sněmovnu, prosadí jen část ze svého programu. Pokud by se naopak americkou politickou scénou prohnala „modrá vlna“ a demokraté ovládali navrch ke Sněmovně i Senát, Biden může ze svého programu prosadit vše podstatné.

Záleží ovšem také na zmíněném ovzduší v americké společnosti, která je historicky nebývale rozpolcená a polarizovaná. Bidenovo vítězství by situaci mohlo alespoň částečně uklidnit, neboť se jedná – jak je řečeno – o vysoce konsenzuálního politika, jemuž na jisté razanci ubírá také pokročilý věk. Trumpovo znovuzvolení by přililo kanystr oleje do ohně a Spojené státy by se mohly ocitnout na pokraji regulérní občanské války. Trump by navíc takřka jistě vládl v kontextu rozděleného Kongresu, což by dále ochromovalo jeho akceschopnost.

Přesto vše nelze v tuto chvíli tvrdit, že by akciové burzy přisuzovaly nějakou výraznější pravděpodobnost tomu scénáři, že by snad předání moci nebylo pokojné. Trumpova sebestředná umanutost v případě jeho prohry na jedné straně a na straně druhé zatím netušený rozměr hněvu a frustrace podstatné části extrémně polarizované americké veřejnosti v případě Trumpova vítězství však mohou způsobit to, že předání moci – či znovuzvolení, vyhraje-li Trump – opravdu doprovodí dosud nevídané nepokoje. Takové, s nimiž zatím žádný základní scénář kteréhokoli z finančních analytiků nepočítá. WHO varuje před dalším nebezpečím.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čínská sonda objevila vodu na Měsíci. Navíc přímo na místě přistání

Švédský sypaný tvarohový koláč. Tento dokonale vláčný...

Skvělý trik Zdeňka Pohlreicha, jak udělat palačinky...

Recept na krupicovou kaši podle Přemka Forejta, po které se...

Neodkládejte přípravu vaší zahrady na jaro. Správná...

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Zavřít reklamu