Nejčistší financování mají zelení, piráti a komunisté. Propadly ANO a ODS
Vyplývá to z vysvědčení transparentnosti a rizikovosti financování dvanácti stran, které v pondělí zveřejnili ekonomové ze spolku EconLab při Karlově univerzitě.
V případě rizika střetu zájmů upozornil spolek na to, že firmy propojené s hnutím Andreje Babiše získaly v končícím volebním období zakázky a dotace zhruba za čtyři miliardy korun. Kromě firem, v nichž figurovali zástupci ANO, to byly společnosti, které hnutí v letech 2013 až 2017 obdarovaly. K dárcům patřily třeba společnosti Eltodo nebo plzeňský výrobce kontejnerů na vyhořelé jaderné palivo Škoda JS, uvedl Jiří Skuhrovec ze spolku EconLab.
U ODS dostaly podobné "firmy s politickou konexí" zakázky a dotace za 2,9 miliardy korun. Skuhrovec v této souvislosti upozornil na brněnskou společnost D-Pharm, která občanským demokratům darovala 4,75 milionu korun a od loňska je v konkurzu.
Sociální demokraté dostali od EconLabu pětku za finanční stabilitu vzhledem k tomu, že zhruba 45 procent jejich příjmů plynulo z cizích zdrojů. V případě ANO to bylo zhruba 41 procent, v případě SPD 93 procent. "Pokud má strana velké závazky vůči soukromým věřitelům, mohou ji tito věřitelé významně ovlivňovat," upozornil Skuhrovec.
Okamurovo hnutí SPD také podle EconLabu propadlo z hlediska transparentnosti informování o svém financování. Spolu se Stranou práv občanů mělo procentuálně nejvíce darů od ekonomicky neaktivní firmy nebo firem s nedohledatelným vlastníkem.
V hodnocení stran EconLab vycházel z výročních zpráv o financování stran a z jejich transparentních účtů. Na hodnocení příjmů stran naváže hodnocení výdajů na volební kampaň, které chce příští týden zveřejnit organizace Transparency International.
EconLab je sdružení při Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Jeho cílem je podporovat ekonomický výzkum s přesahem do veřejné politiky. Členy jsou především studenti a absolventi Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Funguje od roku 2011.