Pryč ze země. Spojené státy začaly s evakuací rodin
Zemí již řadu měsíců zmítá konflikt mezi opozicí a autoritářským prezidentem Nicolásem Madurem a v neděli zde začínají sporné volby do Ústavodárného shromáždění, které zřejmě bude doprovázet další vlna násilných střetů.
Diplomaté, kteří v Caracasu zůstanou, mají mít omezenou možnost pohybu a ministerstvo zároveň vyzvalo Američany, aby vzhledem k hrozbě nepokojů a násilností do země vůbec necestovali. Nařízení má americké občany uchránit před agresivitou protivládních nepokojů, které si vyžádaly už víc než sto mrtvých.
Stávkou a protestními pochody se venezuelská opozice snaží zabránit vládnímu plánu na vytvoření nového zákonodárného orgánu. V současném parlamentu má totiž vládní socialistická strana menšinu a Ústavodárné shromáždění, které má po víkendu vzniknout, zřejmě ovládne. Opozice se obává, že Ústavodárné shromáždění současný parlament rozpustí a přepíše ústavu tak, že prezident Nicolás Maduro zůstane u moci a ještě více upevní svůj autoritářský způsob vlády.
Od dubna, kdy protesty v zemi stižené zhoršující se ekonomickou i politickou krizí začaly, počet obětí překročil stovku. Podle opozičních organizací se od března zvýšil počet politických vězňů v zemi ze zhruba stovky na téměř pětinásobek.
Už ve středu uvalily Spojené státy nové sankce proti třinácti současným či bývalým vysokým činitelům Madurova režimu. Na středečním zasedání Organizace amerických států (OAS) předložilo 13 zemí včetně USA, Argentiny, Brazílie, Kanady či Mexika prohlášení, v němž označují postup prosazovaný Madurem za konečnou demontáž demokratických institucí.