Průzkum odhalil, jak si stojí předsedové politických stran v důvěře voličů. Babiš nezvítězil!

Domácí 24. června 2017 | 11:20 — Helena Malá
Zatímco Babišovo hnutí ANO s přehledem vítězí v nejrůznějších průzkumech týkajících se volebních preferencí, tentokrát Andrej Babiš narazil na silného protivníka! Společnost SANEP provedla průzkum ohledně důvěry lidí v předsedy politických stran a Babiš to tentokrát nevyhrál. Neuvěříte, kdo ho z pomyslného trůnu sesadil!
Takhle dopadl průzkum, který zjišťoval důvěru lidí v přesedy politických stran. / SANEP

Nejdůvěryhodnějším předsedou politických stran a hnutí je šéf SPD Tomio Okamura, odhalil průzkum SANEP. Získal v souhrnu 41 % kladných hlasů. Druhou příčku obsadil Andrej Babiš (ANO (37,8 %). Třetí místo obsadil šéf ODS Petr Fiala (25,5 %). Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) si drží šestou pozici (22,6 %), Bohuslav Sobotka (ČSSD) skončil až sedmý (20,6 %), Miroslav Kalousek devátý (16,8 %) a Petr Gazdík (STAN) obsadil 14. pozici (7,8 %).

Tomio Okamura tak ostatním pořádně vytřel zrak. "Jako zajímavost lze uvést, že kromě voličů jeho strany vnímají Tomio Okamuru jako důvěryhodného zejména tradiční nevoliči, kteří obecně dlouhodobě nedůvěřují politikům a politice jako takové," uvedli autoři průzkumu. Kladné hlasy nevoličů sbírá kromě Okamury také Andrej Babiš, ovšem oproti předsedovi SPD vyvolá osoba Andreje Babiše i poměrně značnou negativní emoci, což zle doložit ziskem v souhrnu 49,8 % záporných hlasů, uvádí průzkum SANEP.

"Poměrně velkým překvapením je umístění předsedy ODS Petra Fialy se ziskem v souhrnu 25,5 % kladných hlasů na třetím místě. Tomio Okamura, ale i Petr Fiala, mohou aktuálně těžit i z politické situace, kterou provázela jak vládní krize, tak chování premiéra Bohuslava Sobotky, ale i kauzy dnes již bývalého ministra financí Andreje Babiše. Petr Fiala na svou stranu získává část dříve zklamaných pravicových voličů," domnívají se autoři průzkumu.

Ze situace na domácí politické scéně však těží např. i předseda Realistů Petr Robejšek, který získal v souhrnu 23,3 % kladných hlasů. Na Petra Robejška nemá názor, nebo neumí odpovědět 54,8 % dotázaných, což svědčí mimo jiné o jeho malé znalosti, na druhou stranu kladně působí zejména na pravicové voliče, pro něž může představovat určitý typ seriózního politika.

Události posledních měsíců na domácí vrcholné politické scéně se pak naopak negativně odrážejí zejména na osobě předsedy ČSSD a premiéra Bohuslava Sobotky. Ten se aktuálně těší důvěře v souhrnu 20,6 % voličů, což mu stačí až na sedmou pozici. Pro pozici premiéra a předsedy nejsilnější vládní strany se tak nejedná o příznivou situaci. Bohuslav Sobotka pak získal v souhrnu 53,8 % záporných hlasů, v čemž ho překonal pouze předseda TOP 09 Jiří Kalousek se ziskem v souhrnu 60,3 % záporných hlasů. Bohuslav Sobotka se tak v očích voličů, kteří mu dali pouze 5,8 % jednoznačně kladných hlasů, stává velmi slabou personou, což se projevuje i na klesajících volebních preferencích. "Bohuslava Sobotku dlouhodobě znevýhodňuje jeho nevýhodná pozice vedle mnohem suverénnějšího a charismatičtějšího Andreje Babiše. Na úbytku důvěry Bohuslava Sobotky se však podílejí jak jeho postoje k uprchlické problematice, tak zejména jeho poslední kroky související s demisí vlády, respektive s odvoláním Andreje Babiše, které voliče nepřesvědčily o jeho lídrovských a politických kvalitách," uvádí SANEP.

Mezi nejméně důvěryhodné, ale i nejmémě známé lídry politických stran a hnutí patří předseda Soukromníků Petr Bajer (4,7 %) a předseda ODA Pavel Sehnal (3,8 %).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte s námi za hranice všedních dní

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zemička sice malá, ale nesmírně krásná. Úžasná místa v...

Turisty neobjevený ráj. Malebný ostrov, kde se zastavil čas

Zavřít reklamu