Další krize na obzoru. Plynovod Jamal takřka přestal dodávat ruský plyn do EU

Domácí 20. prosince 2021 | 07:45 — Ilona Cílková
Dodávky ruského plynu do Evropy plynovodem Jamal se během uplynulého víkendu téměř zastavily. Proudila jím jen asi pouhá desetina obvyklého objemu. Plynové zásobníky v Evropské unii jsou navíc zaplněny jen z necelých dvou třetin. Výrazně pod dlouhodobým průměrem na začátku zimy. Může se tak klidně zopakovat plynová krize, které Evropská unie čelila na začátku roku 2009.
Rusko přivírá kohoutky plynovodu do Evropy / Shutterstock

Dodávky ruského plynu do EU plynovodem Jamal se o víkendu prakticky zastavily. Vyplývá to z údajů německého operátora Gascade, na něž odkazuje agentura Reuters. Zvyšuje se tak tlak na evropský trh se zemním plynem, který je napjatý prakticky od léta.

Dodávky jsou nejnižší od prvního listopadového týdne. Rusko tehdy slíbilo od 8. listopadu dodávat více plynu, což souviselo s tím, že si předtím již dostatečně naplnilo své vlastní zásobníky. Nynější pokles dodávek je tedy poměrně překvapivý, neboť zásobníky v EU rozhodně uspokojivě naplněny nejsou. Naopak, jsou pro tuto část roku naplněny nejméně v historii sledování.

Před víkendem si ruský plynárenský monopol Gazprom, většinově ovládaný Kremlem, na poslední chvíli zarezervoval dodávkovou kapacitu v německém uzlu Mallnow, kde plynovod Jamal končí. Obchodníky s plynem vylekalo, že si Gazprom dal se rezervací tolik na čas. Navíc si monopolní podnik rezervoval o něco méně kapacity, než bylo ve dnech předtím zvykem. Rezervace totiž odpovídala pouze 30 procentům, namísto obvyklých 35 procent. Ve čtvrtek a v pátek tento týden proto cena plynu v EU uzavřela na nejvyšších úrovních v historii, v obou případech přesahujících 135 eur za megawatthodinu. Před pandemií se přitom tato cena dlouhá léta běžně pohybovala kolem úrovně 20 eur za megawatthodinu.

Celou napjatou situaci problematizuje to, že po zbytek prosince a také v prvních dvou lednových týdnech má být počasí v Evropě chladnější, než je pro danou část roku obvyklé, jak vyplývá z meteorologické předpovědi specializované společnosti Maxar Technologies. Ceny elektřiny jsou přitom již nyní na rekordních úrovních jak v Německu, tak ve Francii, tedy ve dvou největších ekonomikách EU.

Cena elektřiny roste, neboť její podstatná část se v Evropě vyrábí z plynu. Klíčová náhražka plynu, uhlí, umožňuje elektřinu vyrábět levněji až do ceny zhruba 105 eur za emisní povolenku. Ceny povolenek, které jsou k výrobě elektřiny z uhlí v EU nutné, proto také stoupají k rekordním úrovním. V první polovině prosince stály i přes 90 eur za povolení vypustit tunu oxidu uhličitého. I výroba uhlí z elektřiny se tak logicky notně prodražuje. Prudký vzestup cen energií nutí některé evropské průmyslové podniky omezovat nebo zastavovat výrobu. Například společnost Nyrstar, vedoucí světový producent zinku, zastaví v prvním lednovém týdnu svoji výrobu ve Francii. Právě francouzští průmyslníci se stěžují již nyní, že růst cen energií podvazuje jejich konkurenceschopnost.

Přibližně třetina francouzské kapacity pro výrobu jaderné energie bude navíc v lednu přechodně odstavena mimo provoz. Francie, jež obvykle elektřinu ve špičkách vyváží do sousedních zemí, ji nyní bude muset dovážet, což přispěje k dalšímu celoevropskému zdražení energií. Navíc Německo ke konci letošního roku trvale odstavuje hned své tři jaderné elektrárny.

Podle pozorovatelů nelze vyloučit, že Rusko se bude snažit takto vzniklé energetické zranitelnosti EU využít. A dost možná tak již činí, pročež právě dochází ke zmíněnému de facto zastavení dodávek plynu plynovodem Jamal. Kreml soustředí armádu na hranicích s Ukrajinou, což na evropském trhu s plynem vyvolává obavu z vystupňování konfliktu Ruska a Západu, které by dále zdražilo plyn v EU. Plynovod Jamal, jenž zajišťuje zhruba pětinu pozemních ruských dodávek plynu do EU, navíc prochází běloruským územím. Minsk v uplynulé době vícekrát pohrozil, že jako odvetu za dodatečné sankce může přerušit dodávky plynu do EU.

V případě invaze na Ukrajinu by Rusko mohlo své dodávky do EU dále omezit, nebo zcela zastavit. Vyostření konfliktu navíc může oddálit zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Oddálení by také znamenalo tlak na růst cen plynu v EU. Ale i pokud ruské dodávky plynu do EU setrvají na úrovni minulého týdne, budou v případě běžné zimy plynové zásobníky v EU na konci března naplněny pouze z patnácti procent, nejméně v historii sledování, jak plyne z prognózy poradenské společnosti Wood Mackenzie. To by znamenalo, že se nemusí podařit dostatečně doplnit zásobníky ani na příští zimu, tudíž poměrně vysoké ceny energií mohou být v EU realitou i v dalších dvou letech. Pokud za přerušenými dodávkami plynu do Evropy stojí Kreml, bude to mít dalekosáhlé následky.

Zdroj: cnn.iprima.cz, faei.cz, reuters.com.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou...

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Zavřít reklamu