Ceny pohoných padají nejrychleji v historii

Domácí 16. března 2022 | 08:10 — Ilona Cílková
V přemíře špatných zpráv alespoň jedna dobrá pro české řidiře. Ceny pohonných hmot v ČR se hroutí k zemi nevídaným tempem. Zlevňování je dokonce rekordní v historii. A pád cen ještě nekončí.
Ceny benzínu i nafty v ČR se hroutí k zemi historicky rekordní rychlostí / Depositphotos

Ceny benzínu a nafty od chvíle, kdy Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu, klesly. „V pondělí stála 49,22 koruny za litr, o 35 haléřů méně než v neděli. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Třetím dnem v řadě zlevňuje benzin. V pondělí jeho průměrná cena klesla o 54 haléřů na 46,54 koruny. To představuje nejvýraznější mezidenní pokles za více než 11 let," uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

 

Podle ekonoma se ceny benzínu i nafty v ČR se hroutí k zemi historicky rekordní rychlostí. Pohonné hmoty v Česku totiž včera ještě zrychlily obrátky svého již tak extrémního tempa zlevňování. Průměrná cena benzínu Natural 95 se z pondělí na úterý propadla o 82 haléřů na litr, na hodnotu 45,72 koruny. Za dva uplynulé dny – od neděle do úterý – tak benzín zlevnil o 1,36 koruny. Jedná se o nejvýraznější dvoudenní zlevnění benzínu v historii sledování od začátku roku 2005.

Spadla i cena nafty. Ta včera přes noc spadla dokonce o 85 haléřů na litr, na úroveň 48,37 koruny za litr. Za dva uplynulé dny tak nafta zlevnila o 1,20 koruny. Jedná se o nejvýraznější dvoudenní zlevnění nafty v historii sledování od začátku roku 2005. Nafta předevčírem začala zlevňovat vůbec poprvé od zahájení ruské invaze na Ukrajině. 

Ministerstvo financí začalo tento týden s plošnou kontrolou čerpacích stanic kvůli jejich maržím u prodeje pohonných hmot, informuje Český rozhlas. Prodejci musí každý den mj. posílat přehledy průměrné prodejní ceny, a to zpětně od 21. února. Stát tak bude porovnávat ceny tuzemských čerpacích stanic právě s cenami na burze v Rotterdamu, aby tak předešlo stanovování nepřiměřeně vysokých marží. 

Jak upozorňují ekonomové, paniky na trhu s ropou využily v ČR zpracovatelé ropy, distributoři pohonných hmot a čerpací stanice a zjevně neobjektivně si alespoň někteří z nich navýšili své marže. „V Česku tak podle údajů Evropské komise v dnech 21. února až 7. března tak například nafta v ČR zdražila po přepočtu do eur druhým nejvýraznějším tempem ze všech zemí EU, o 20,1 procenta," píše web fxstreet.cz.

Podle analytiků budou ceny pohonných hmot v ČR rychlým tempem zlevňovat i v dalších dnech. V následujícím týdnu lze očekávat pokles cen benzínu v průměru do pásma od 43 do 44 korun za litr. Nafta zlevní od pásma 46 až 47 korun za litr. Česko zasáhla pádivá inflace. Dosáhnout může i 15 procent, odhaduje ekonom.

Zdroj: fxstreet.cz, lukaskovanda.cz, irozhlas.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít dopad na celý svět, obávají se experti

Navzdory koronaviru. Otevření čínských hranic bude mít...

Zimní turistika - co si vzít s sebou na zasněženou stezku?

Vydejte se za krásami Třeboňska a ochutnejte místní kuchyni

Luxusní vánoční dárek cestovatelům. Zájem o něj je...

Začíná poslední adventní víkend a Češi berou Polsko...

Lyžování od úsvitu po soumrak

Zavřít reklamu