Konec Evropské unie, jak ji známe dnes. Německá vláda chce změnu

Domácí 26. listopadu 2021 | 07:26 — Ilona Cílková
Konference o budoucnosti Evropy je v plném proudu. Osm stovek Evropanů už začalo diskutovat o tom, jakou budoucnost si pro evropskou sedmadvacítku představují. Právě probíhající konference by podle budoucí německé vlády měla být odrazovým můstkem k reformě, jejímž výsledkem bude evropský federální stát.
Nová německá vláda chce federalizovanou Evropu / Pixabay Hpgruesen

Konference je několikaměsíční akcí, v rámci které Evropané diskutují, jaká by měla být budoucnost sedmadvacetičlenného bloku. Iniciativa, v jejímž centru mají být právě občané, začala v květnu. V počátcích sloužila ke zjišťování názorů občanů na budoucí směřování Unie zejména speciální digitální platforma. Platforma běží už od dubna a zatím se k ní připojilo téměř 33 tisíc lidí. Evropská unie však čítá zhruba 450 milionů občanů. Míra zapojení na platformě, ke které má během několika kliknutí přístup každý s připojením k internetu, tedy pokulhává.

Právě probíhající Konference o budoucnosti Evropy by podle budoucí německé vlády měla být odrazovým můstkem k reformě, jejímž výsledkem bude evropský federální stát. Nová německá vláda chce federalizovanou Evropu. Němečtí sociální demokraté, Zelení a liberální FDP budou prosazovat vytvoření evropské federace. Vyplývá to z jejich koaliční dohody.

„Suverénní Evropa je klíčem naší zahraniční politiky,“ uvedl lídr SPD Olaf Scholz, který by se měl v druhém prosincovém týdnu stát kancléřem. „Pro ekonomickou silnou a nejlidnatější zemi v srdci Evropy je úkolem umožnit, podpořit a posunout suverénní Evropu vpřed,“ dodal.

„Konference (o budoucnosti Evropy) by měla vést k ústavnímu konventu a dalšímu rozvoji federálního evropského státu, který je decentralizovaný a organizovaný podle zásad subsidiarity a proporcionality a vychází z Listiny základních práv,“ píše se přímo v koaliční dohodě.

Budoucí vládní koalice bude chtít posílit kompetence Evropského parlamentu a umožnit mu navrhovat legislativu. Podle Uda Bullmanna, koaličního vyjednavače SPD pro evropské záležitosti, je další integrace EU potřeba, protože „lidé na ni čekají“. Očekávat lze i tlak Německa na odstranění veta a přechod na hlasování kvalifikovanou většinou v oblastech, jako je zahraniční a bezpečnostní politika EU. Obří klimatický summit v Glasgow skončil. Co zásadního se změní?

Zdroj: euroactiv.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru nejkrásnějších trhů

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu