Sankce proti ruským oligarchům. Speciální úderné týmy budou zabavovat jachty a paláce ruských superboháčů

Domácí 28. února 2022 | 04:37 — Ilona Cílková
Evropská unie spustí další vlnu sankcí na Putinův režim. Vůbec poprvé EU ze společného rozpočtu nakoupí zbraně a pošle je na pomoc Ukrajincům v jejich obraně proti agresi. A Západ půjde i po majetku ruských oligarchů, kteří de facto udržují Putinův režim, informuje ekonom Lukáš Kovanda
Západ půjde po majetku oligarchů / Pixabay Lorraine Robinson

Představitelé Spojených států, EU a další západní spojenci dojednali balík dosud nejrazantnějších sankcí vůči celé ruské ekonomice, ale také vůči její oligarchii. "Jsou to právě oligarchové, kteří de facto udržují Putinův režim. Ten je odměnou za jejich loajalitu ,nechává na pokoji´ a nijak neohrožuje jejich rozsáhlý majetek, získaný většinou krajně pochybným způsobem při rozpadu sovětského impéria v 90. letech," poznamenal ve své tiskové zprávě Lukáš Kovanda.

Západ by v rámci sankcionování oligarchů měl vytvořit speciální úderné týmy finančních či právních specialistů, kteří budou rozkrývat spletité struktury, často napojené na málo transparentní daňové ráje, skrze něž ruští superboháči svůj majetek drží. "Ryba smrdí od hlavy. Sám Putin oficiálně vlastní jen jeden byt a tři automobily. Objevují se ale spekulace, že je ve skutečnosti nejbohatším člověkem nejen v Rusku, ale také na světě," konstatoval Kovanda.

Jisté je podle ekonoma jedno. Putinova moc je taková, že o majetek může připravit i ty nejzámožnější ruské oligarchy, pokud mu nebudou po vůli. To demonstroval už v polovině „nultých let“ případ Michaela Chodorkovského a jeho Jukosu. Superboháč Chodorkovskij nakonec skončil v žaláři. "To bylo většině ostatních oligarchů dostatečným varováním, že s Putinem se ,do křížku´ pouštět nemají. Takže také mu kdykoli budou po vůli, zejména, půjde-li o něco, co je pro vládce Kremlu zásadní. Tím pádem má Putin silný vliv, byť nepřímý, na majetek celé ruské oligarchie," podotkl Kovanda.

Oligarchům teď vůbec poprvé hrozí, že je o majetek může připravit také někdo jiný než Putin, a sice Západ, sdělil Kovanda. Ne snad, že by s takovou možností vůbec nepočítali. Právě proto sami často přímo prakticky nic nevlastní, jako Putin, a svůj majetek ovládají přes mezinárodní spleť skořápkových firem a řetězců v daňových rájích či další struktury, které jim na míru připravují velmi dobře placené týmy mezinárodních právních kanceláří a dalších finančních, daňových či účetních specialistů. „Právě proto musí Západ vytvořit ony speciální úderné týmy, podobné týmům pro odhalování finanční kriminality, které po majetku nejbohatších Rusů půjdou, a nakonec jejich jachty či luxusní nemovitosti typu těch centru Londýna, ,Londongradu, zřejmě v celé řadě případů zmrazí a de facto zabaví," komentoval Lukáš Kovanda.

Západu sice může trvat měsíce, než majetek oligarchů odhalí a zabaví, ale život se jim nepochybně velmi ztíží už hned teď. Musí ještě usilovněji hledat cesty, jak svůj majetek skrýt. A musí také hledat způsoby, jak uchránit vysokou životní úroveň svých nejbližších, třeba dětí. "Tato ,zlatá mládež´ často studuje na neprestižnějších západních univerzitách a za peníze oligarchických ,papá´ vede vysoce nákladný život. Cílem včera dojednaného sankčního balíčku by mělo být zasažení majetku využívaného právě třeba i touto ,zlatou mládeží, včetně znemožnění jejího dalšího studia´," poznamenal Kovanda.

Britské agentury včera uvedly, že sílí tlak na postih ruského miliardáře Abramoviče. Tomu patří jeden z nejpopulárnějších fotbalových klubů světa, v Londýně vlastní luxusní nemovitost, na domácí tribuně Chelsea FC se však jeho majitel Roman Abramovič v posledních letech prakticky neobjevoval. A je vysoce nepravděpodobné, že by ruský oligarcha mohl ještě někdy v Británii bydlet, napsal nyní list Daily Mail s odvoláním na britské bezpečnostní zdroje.

Zdroj: novinky.cz, lukaskovanda.cznewstream.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu