Již v pátek je poslední den pro platbu daně z nemovitých věcí, zvýšila se až o 80 %

Domácí 30. května 2024 | 14:23 — Marek Pokorný
V pátek 31. května je poslední oficiální den pro úhradu daně z nemovitých věcí za rok 2024. Je-li daň vyšší než 5000 Kč, je k tomuto datu splatná jedna polovina, tu druhou je pak nutno správci daně poukázat do 30. listopadu 2024.
Mnozí poplatníci byli nemile překvapeni výší daně, jakou jim správce daně letos vyměřil / Pixabay

Ačkoli je, jak výše uvedeno, 31. květen posledním oficiálním termínem pro platbu, případní opozdilci ještě nemusí hořekovat nad případnými sankcemi při pozdní úhradě daně. Finanční správa toleruje ze zákona prodlení po dobu 3 kalendářních dnů, od čtvrtého dne pak již běží lhůta pro výpočet úroků z prodlení, jejíž aktuální roční výše je od 3. 5. 2024 13,25 %.

"Budete-li již s platbou v prodlení, ještě to ovšem automaticky neznamená, že jakákoli platba po 3. 6. 2024 bude znamenat i vyměření sankce," upozorňuje Petr Kchimel z poradenské skupiny SAMAK Tax.

Úrok z prodlení se totiž nepředepíše, jestliže u jednoho správce a u jednoho typu daně nepřesáhne za kalendářní rok 1000 Kč. Při například desetitisícové dani by tak byl úrok z prodlení předepsán až po více než devítiměsíčním prodlení.

Mnozí poplatníci byli nemile překvapeni výší daně, jakou jim buď zasláním složenky nebo doručením předpisu platby do datové schránky správce daně vyměřil. Tato skutečnost byla způsobena aplikací ustanovení vládního konsolidačního balíčku, kdy se sazby daně jak z pozemků, tak ze staveb zvýšily o cca 75 %. U zpevněných ploch a staveb pro nezemědělské podnikání se jednalo dokonce o 80% zvýšení.

Mimoto mají obce nadále pravomoc místními koeficienty daň ještě výrazněji navýšit. Zvyšování sazeb není ale u konce, výše daně bude v budoucnu kopírovat vývoj inflace.

Toto zvýšení daně nevyvolalo nutnost k 31. 1. 2024 podat přiznání k dani z nemovitých věcí, přepočet proběhl u správce daně automaticky podle údajů z posledního přiznání, které je u něj uloženo. 

Ti, kteří buď opomněli přiznání k dani z nemovitých věcí k 31. 1. 2024 podat, nebo vůbec netušili, že tuto povinnost mají, však nemusejí v mnoha případech stejně jako u pozdní úhrady daně propadat v zoufalství z pokuty, která jim bude finančním úřadem vyměřena. 

Pokuta za pozdní podání přiznání k dani z nemovitých věcí činí 0,05 % z výše daně za každý den prodlení s podáním, nejvýše však 5 % stanovené daně. I v tomto případě platí, že byla-li by pokuta nižší než 1000 Kč, nebude předepsána.

V našem zmiňovaném příkladu s daní ve výši 10 000 Kč činí pokuta 5 Kč denně, a byla by tedy aplikovatelná až po cca 200 dnech prodlení. V případě pokuty platí tolerance dokonce 5 pracovních dnů, takže tato sankce nabíhá až 6. pracovní den po nepodání přiznání.

Pakliže ovšem někdo nepodá přiznání vůbec, a to ani po výzvě správce daně, vypočte se pokuta z horní hranice procentního rozmezí, minimálně ve výši 500 Kč.

Zdroj: Finanční správa ČR, SAMAK Tax

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu