EU zpřísňuje ekologická pravidla. Návrhy Bruselu mohou mít nedozírné sociální následky, tvrdí Babiš

Domácí 16. prosince 2021 | 04:21 — Ilona Cílková
Evropská komise (EK) chce do roku 2040 postupně ukončit vytápění budov plynem a dalšími fosilními palivy. Přísnější ekologická pravidla mají platit i pro výstavbu nových budov, které navíc nebudou moci od roku 2030 produkovat žádné emise. Od roku 2027 pak lidé přijdou o nárok na podporu vytápění plynovými kotli.
Topení plynem do roku 2040 v EU skončí, navrhuje Brusel / Pixabay Gerald

Soubor návrhů představila EK jako další součást cesty ke klimatické neutralitě. Podle odborníků však EU hazarduje, když chce s vytápěním budov plynem skoncovat už za necelých 20 let. Úporná snaha Bruselu o environmentální udržitelnost může totiž Unii připravit o udržitelnost sociální.

Zemním plynem je v ČR plně či částečně vytápěno zhruba 1,6 milionu bytů, informuje server kurzy.cz. Rozšířenějším druhem energie k vytápění je již pouze teplo. V bytech rodinných domů pak plyn dominuje dokonce i nad teplem. Teplo se však vyrábí převážně opět z neobnovitelných zdrojů, jako je plyn a uhlí. Z plynu a z uhlí se vyrábí také podstatná část elektřiny, která s obnovitelnými zdroji energie a tuhými palivy představuje třetí až pátý nejrozšířenější druh energie k vytápění bytů v ČR.

Útlum jak přímého vytápění plynem, tak nepřímého, skrze teplo a elektřinu z plynu získané, i jen právě v bytové, tedy rezidenční části budov, by tedy vedl k citelnému poklesu celkové poptávky České republiky po plynu, domnívá se ekonom Lukáš Kovanda. Většina dodavatelů energií v ČR by tak podle něj odešla z trhu, zejména by se to týkalo těch menších, kteří nepředstavují dodavatele poslední instance.

Vzhledem k tomu, že v současnosti prudce rostou náklady vytápění domácnostem dokonce i při plném zapojení plynových zdrojů, je obtížně představitelné, že se kompletní útlum využívání plynu a dalších fosilních paliv podaří realizovat pouze v necelých dalších 20 letech, aniž by přitom došlo k mohutnému nárůstu ceny vytápění, který by uvrhl do energetické chudoby miliony lidí v ČR, je přesvědčený Kovanda.

Představený plán Evropské komise tak podle ekonoma nereflektuje současnou socio-ekonomickou situaci podstatné části tuzemských domácností, které si tak rychlý ústup od fosilních zdrojů nemohou finančně dovolit, aniž by se výrazně propadla jejich životní úroveň.

"Propad životní úrovně milionů tuzemských domácností by takřka jistě vedl k zásadním sociálním otřesům a politické radikalizaci nemalé části obyvatelstva, vedoucí potenciálně k nástupu extrémních politických sil a dezintegračních nálad. Evropská komise tudíž hazarduje, neboť svojí příliš úpornou snahou o dosažení environmentální udržitelnosti může Unii připravit o společenskou soudržnost, a tedy o udržitelnost sociální," konstatoval Kovanda.

Velmi pravděpodobně tak podle něj v nadcházející době pod tlakem řady členských států a probíhající energetické krize EU dojde k zásadnímu přehodnocení zelené agendy v směru jejího zmírnění, neboť ve stávající podobě by patrně vyvolala nejen rozsáhlé sociální otřesy napříč EU, ale také by vedla k dramatickému nárůstu již nyní závratného veřejného zadlužení a osudovému podvázání konkurenceschopnosti ekonomiky EU v celosvětovém měřítku.

Končící premiér Andrej Babiš označil návrh na ukončení vytápění plynem za "další nesmysl, se kterým my zásadně nesouhlasíme", píše  tom server ceskenoviny.cz. Vymezil se také vůči návrhu komise ukončit do roku 2027 dotace na plynové kotle. Doufá prý, že záměr nebude mít podporu na čtvrtečním jednání Evropské rady, před kterým dnes český premiér přiletěl do Bruselu. „Je to jenom další návrh, který by podle mého názoru dopadl dramaticky na celou ekonomiku Evropské unie," řekl po příletu do belgické metropole o souboru opatření, který EK představila. Osudová chyba, kterou Západ před lety udělal. Dodnes se z ní nevzpamatoval.

Zdroj: ceskenoviny.cz, kurzy.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu