Sebevražda v přímém přenosu. Prohlášení, které nepotěší Bartoše ani Rakušana

Domácí 05. listopadu 2021 | 09:56 — Ilona Cílková
Senátor za hnutí STAN Zdeněk Hraba dal v tomto týdnu jasně najevo, že ne všichni u Starostů a nezávislých jsou nadšeni z toho, že by ve vznikající vládě pětikoalice měli mít Piráti stejné zastoupení jako STAN. „I jedno je dost,“ prohlásil Hraba. Jeho vyjádření nepotěšilo šéfa Pirátů Ivana Bartoše.
Pirátům by stačil jeden mandát, ozývá se ze STAN / Profimedia

„Smlouva je smlouva, ale karty rozdali voliči. Mimochodem stovky let platí Clausula rebus sic stantibus, tedy že smlouvy platí za předpokladu, že věci zůstanou, jak jsou. A já myslím, že volič výsledkem voleb podmínky dost změnil," napsal na Twitteru Hraba.

Vyjádření pana senátora Hraby za Stan ohledně toho, že smlouvy platí pouze dokud se nezmění okolnosti, považuji za nešťastné. Chodí mi dotazy od lidí, co si o podobném přístupu mají myslet. Věřím, že to veřejnosti lépe vysvětlí Vít Rakušan. Já osobně se neztotožňuji s názorem pana senátora. To by se lidé nemohli spolehnout na jakékoliv smlouvy o půjčkách, koupi, obchodní dohody," reagoval na to šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Zároveň tento týden do médií unikla interní analýza Pirátů, ve které se uvádí, že podíl na neúspěchu strany ve volbách má také koaliční partner – hnutí Starostové a nezávislí. „STAN smlouvu neporušilo. Analýza vytýká, že jsme doporučovali konkrétní kandidáty. Koaliční smlouva ale zakazovala výzvy ke kroužkování pouze kandidátům. Toto odmítám," reagoval senátor STAN Zdeněk Hraba v rozhovoru pro Český rozhlas.

Europoslanec Mikuláš Peksa za Piráti ale trvá na tom, že analýza dokumentuje řadu příkladů, kdy Starostové vyzývali ke kroužkování svých kandidátů. A právě tím mělo hnutí STAN koaliční smlouvu porušit. „Nejkřiklavější případ je sám předseda pan Rakušan, který v den voleb vyzval ke kroužkování své asistentky,“ prohlašuje Peksa. Příklad lídra STAN Hraba vnímá spíš jako velký risk. „Pan předseda ale neporušil koaliční smlouvu, protože nevyzýval ke kroužkování sebe, to je podstatný rozdíl. I pan Peksa podpořil některé kandidátky, koaliční smlouva ostatně připouštěla mikrotargeting na obou stranách," uvedl v rozhovoru.

Peksa připustil, že analýza hovoří i o Pirátech, kteří vyzvali ke kroužkování. „I já jsem skutečně den před volbami usoudil, že ze všech stran se tahle mikrotargetingová kampaň STAN valí, koaliční smlouva se stala de facto rázem cárem papíru, takže nezbývalo než se bránit všemi dostupnými prostředky.“ Koaliční smlouva byla podle něj myšlena jako dohoda o neútočení. „Bohužel kampaňování proběhlo směrem dovnitř s cílem překroužkovat vlastního koaličního partnera. Než získat hlasy od těch ostatních. To je smutné, ale když jsem to zjistil, tak jsem reagoval takto a nestydím se za to,“ vysvětluje vlastní jednání europoslanec.

„Je na pováženou, zda uzavírat další koaliční smlouvu, ve které by STAN figurovalo. Nedá-li se na partnera spolehnout, je to sebevražda,“ netají se svým názorem Peksa. Rozkol v koalici PirSTAN. Piráti označili viníka volebního debaklu a přiznali, že naletěli.

Zdroj: irozhlas.cz. neovlivni.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu