Piráti se oklepali z volebního debaklu a začínají komplikovat vyjednávání o nové vládě

Domácí 21. října 2021 | 07:22 — Ilona Cílková
Pirátská strana v rámci koalice PirStan zcela při volbách vyhořela. Voliči tohoto uskupení kroužkovali, což vedlo k tomu, že do Poslanecké sněmovny jde nebývale silný STAN s 33 mandáty. Na Piráty zbyla pouhá čtyři místa, což nestačí ani na vlastní poslanecký klub. Otázkou zůstává, jakou roli budou hrát Piráti v nové vládě.
Piráti si se čtyřmi poslanci brousí zuby na tři ministerstva / Profimedia

Ihned po volbách začala ostrá vyjednávací fáze, na jejímž konci by měla být nová vláda. Jakou roli by v ní měli mít Piráti, kteří ve volbách utržili ránu? Se čtyřmi poslanci si strana brousí zuby na tři ministerstva. Jenže nic není jisté, neboť požadavky Pirátů se stále mění.

Necelé dva týdny po volbách se jednání o příštím kabinetu ocitla ve fázi, kdy hlavní nejistotu představují Piráti a jejich představy o vládním uspořádání. Představitelé hnutí STAN jsou ochotní Pirátům ponechat ve vládě tři pozice z celkem šesti míst pro celou koalici. Piráti mají příští týden sdělit hnutí STAN, jaké jsou jejich požadavky a nominace do vládní koalice. 

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše není požadavek na tři ministerstva přehnaný. „Vycházím z koaliční smlouvy. Reflektujeme výsledek voleb, protože podle koaliční smlouvy mělo být zastoupení ve vládě 1 pro STAN ku 2,5 pro Piráty. To mělo reflektovat případný nepoměr mandátů. Ale se STAN je shoda, že zastoupení by mělo být férové. Zároveň je třeba vnímat, že podle odhadu bylo zhruba 600 tisíc voličů spokojeno s danou podobou kandidátky včetně pirátských lídrů či Piráty kroužkovalo. Tito lidé očekávají, že je budeme důstojně zastupovat ve vládě či Sněmovně, čemuž chceme dostát," uvedl Bartoš v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Podle předsedy strany by Piráti měli mít stejný počet ministrů jako STAN. „Uvidíme, jak bude ve finále rozdělená struktura vlády. Zatím řešíme, kolik bude ministerstev. Ale jdeme do vyjednávání jako koalice Pirátů a STAN se 37 poslanci," uvedl s tím, že předseda STAN Vít Rakušan s poměrným zastoupením souhlasí.

Jasný požadavek na konkrétní ministerstva zatím Ivan Bartoš vedení STAN nesdělil, jisté zatím není ani to, zda by vzal post ministra pro místní rozvoj v kombinaci s přidáním IT agendy. „O konkrétních resortech a jejich vedení probíhají teprve vyjednávání, stejně jako o programových shodách napříč koalicemi. Pro nás je zásadní vyjednat ministerstva či jiné pozice, kde budeme moct prosadit maximum pro podporu lidí a rozvoj země, jak jsme slíbili voličům," napsal Seznam Zprávám Bartoš.

Starostům však postupně dochází trpělivost, neboť vyjednavači Pirátů neustále mění svá stanoviska. V kuloárech už zaznívá i otázka, zda Piráti vůbec chtějí vstoupit do vládní koalice a nešponují své požadavky tak, aby mohli říct, že z důvodu nesplnění jejich představ z vládních jednání odstupují. Šok pro Piráty. Při volbách zažili kroužkovací masakr.

Zdroj: cnniprima.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

David Novotný povede detektivy v nové kriminálce. Některé zločiny se skutečně staly

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Překvapte návštěvu tímto andělsky nadýchaným a vláčným...

Nastal ideální čas na rytí záhonů. Než se do toho...

Vypěstujte si doma vlastní česnek v PET láhvi. S trikem s...

Je nejvyšší čas zazimovat růže. Vyvarujte se stříhání a...

Vyžeňte natrvalo holuby z balkonu. Několik tipů, díky...

Zavřít reklamu