Éra levných hypoték skončila. Úrokové sazby se zvýší o dalších 0,5%

Domácí 06. srpna 2021 | 10:19 — Zuzana Procházková
Vlastní bydlení v dohledné době citelně zdraží. Dle expertů se úrokové sazby hypoték zvýší o 0,5 % do konce roku. Tento růst je ovlivněn zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou. Poptávka po nemovitostech však zůstává i navzdory zdražení hypoték stejně vysoká.
Další 3 fotografie v galerii
Červen opět zamával s čísly na hypotečním trhu / Depositphotos

Hypotéční úrokové sazby míří již pátý měsíc za sebou vzůru. V červnu úrokové sazby hypoték stouply dle Fincentrum Hypoindexu na průměrných 2,13 % p. a. Experti předpokládají, že se koncem roku sazby mohou dotknout hranice tří procent. Spolu s tím roste také průměrná ceny hypotéčního úvěru. Ta v červnu dosahovala v průměru 2,9 mil. Kč, což je o 30 % více než před dvěma lety.

„Červen opět zamával s čísly na hypotečním trhu. Po měsících dubnu a květnu, kdy to vypadalo, že se trh začíná pomalu ochlazovat, dochází opět k růstu všech sledovaných hodnot. Z nich asi nejsledovanější je průměrná sazba poskytnutých hypoték, která v červnu dosáhla hodnoty 2,13 % p. a.“ informoval Jiří Sýkora za Fincentrum & Swiss Life Select.

V červnu tak téměř všechny banky zvýšily nabízené úrokové sazby hypoték. "Lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany ČNB. To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 procentního bodu vyšší než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu," doplnil Jiří Sýkora.

Česká národní banka (ČNB) zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 %, přičemž se dle odborníků očekává tento rok další zvýšení základní úrokové sazby až na 1 %. „Úrokové sazby se vracejí tam, kde jejich úroveň odpovídá oživení ekonomiky a především vysoké inflaci. Teď se odrážíme ode dna, úrokové sazby určitě ještě porostou,“ uvedla Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Poptávku po nemovitostech, které stále výrazně zdražují, to neovlivnilo. V České republice byl na konci minulého roku dle statistik Eurostatu růst cen nemovistostí čtvrtý nejvyšší v celé EU. "Za zdražováním nemovitostí v Česku lze vidět jak nepolevující vysokou poptávku po nemovitostech k vlastnímu bydlení či na investici, nedostatečnou a zdlouhavou výstavbu, tak i rostoucí ceny prací a stavebních materiálů. Na druhou stranu se domnívám, že pokud strmě nenaroste turistický ruch, mohly by se ceny na trhu s nájemním bydlením stabilizovat. Vlastníci nemovitostí by tak mohli akceptovat třeba i nižší nájemné výměnou za dlouhodobé kvalitní nájemníky," informoval Michal Koubek, ředitel OK POINT. Dále čtěte: Volby 2021: Obědy pro děti ve školách zdarma i bezplatný počítač. Co plánují jednotlivé strany za změny?.

Zdroj: ceskenoviny.cz, hypoindex.cz, mesec.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si dát pozor na pokuty

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu