Lipovské hrozí odvolání z Rady ČT. Porušuje zákon, a nikoli poprvé, ozývá se z řad poslanců

Domácí 29. července 2021 | 11:13 — Ilona Cílková
Od hodnot extremismu se distancuji, zatím jsem nenašla nic problematického, říká radní ČT Hana Lipovská o své kandidatuře do sněmovny za uskupení poslance Lubomíra Volného. Řada poslanců má ale jiný názor a chtějí navrhnout její odvolání.
Další 2 fotografie v galerii
Členka Rady ČT Hana Lipovská v pondělí oznamovala svou kandidaturu do sněmovny na kandidátce Volného bloku / Depositphotos

Lipovská říká, že pokud se ukáže, že je na kandidátce někdo, kdo třeba hajloval, tak hned odejde. „Kdybych ale rezignovala na post radní, tak bych tím ukázala, že moje kandidatura je něčím špatným," uvedla Lipovská v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Podle části poslanců z volebního výboru, v jehož gesci jsou mediální rady, se Lipovská svou kandidaturou do sněmovny ocitla za hranou zákona, a měla by proto na funkci v kontrolním orgánu televize rezignovat. Olga Sommerová z TOP 09 navíc avizuje, že bude v dolní komoře usilovat o její odvolání. Když členka Rady ČT Hana Lipovská v pondělí oznamovala svou kandidaturu do sněmovny na kandidátce Volného bloku, uvedla, že na post radní veřejnoprávní televize nehodlá rezignovat. Dodala, že pokud by některým poslancům její kandidatura vadila, mají svolat mimořádné jednání sněmovny k jejímu odvolání.

Od kandidatury Lipovské se distancuje i církev. Politické postoje kandidátů do sněmovny za strany s extrémními názory, kteří jsou spojováni s katolickou církví, nejsou postojem církve, napsal předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Uvedl to právě v souvislosti s kandidaturou Lipovské za stranu Volný blok a zaměstnance pražského arcibiskupství Josefa Nerušila, který kandiduje za hnutí SPD. S prohlášením se ztotožňuje i pražský arcibiskup Dominik Duka.

„V posledních dnech se objevili v rámci kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny kandidáti, kteří jsou spojováni s římskokatolickou církví, a přitom kandidují za politická uskupení, která je třeba označit za subjekty s extrémními názory. To není možné přejít mlčením," uvedl v úterý Graubner v prohlášení. Graubner nedávno Lipovskou vyzval k rezignaci, protože podle něj její činnost v radě vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. Za Lipovskou se tehdy naopak postavil Duka. Nenechám se zastrašit hysterií pravicových politiků, říká Maláčová a odhalila další plány.

Zdroj: cirkev.cz, aktualne.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Dvě bizarní hvězdy mohou být původem zvláštní anomálie, kterou před časem zachytilo několik observatoří

Podzimní péče o růže: Jak je správně prořezat a...

Kompostování je efektivní způsob, jak využít napadané,...

Muchovník rychle roste a bohatě plodí. Dopřejte mu podzimní...

K dozrání zelených rajčat pomůže prastará italská finta....

Zahrádkářský kalendář na podzim: Jaké důležité práce...

Podzimní výsev zeleniny nejen pro ranou jarní sklizeň....

Zavřít reklamu