Druhého Václava Havla nenajdeme. Já ale chci být alespoň civilnějším prezidentem, než je Zeman, říká Miroslav Kalousek

Domácí 05. prosince 2021 | 07:15 — Ilona Cílková
Bývalý ministr financí a zakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek oficiálně oznámil, že zvažuje kandidaturu na Hrad. Definitivně se chce rozhodnout do konce zimy, řekl v rozhovoru pro deník Právo.
Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek vážně zvažuje, že bude kandidovat na Hrad / Shutterstock

Lukáš Kovanda ve své tiskové zprávě uvedl, že přestože není Miroslav Kalousek ještě plně rozhodnut, v rozhovoru nastínil svoji představu výkonu funkce. Chce být „dělníkem Ústavy“ a mnohem civilnějším prezidentem než Miloš Zeman. „Ještě nejsem rozhodnutý, ale fakt je, že jsem o tom začal vážně přemýšlet, protože jsem už delší dobu přesvědčen, že bychom si zasloužili jiné pojetí výkonu funkce prezidenta republiky, než jak jsme zvyklí. A to mnohem civilnější pojetí,“ uvedl na otázku, zda bude kandidovat v prezidentských volbách 2023.

Rád by ve funkci přispěl k obnově polistopadové demokracie. Kandidát by podle něj měl mít politické zkušenosti a zkušenosti s fungováním politických institucí a brzd a protivah v systému. Podle něj v současném systému, ve kterém se snaží expandovat prezident Zeman, má prezident především dva důležité nástroje. Velké personální pravomoci, pomocí kterých může vyvíjet snahu, aby v čele institucí stáli ti nejlepší. A za druhé může působit na instituce, aby se chovaly v duchu ústavy.

Dle echo24.cz se v rozhovoru sám označil za „dělníka Ústavy“. „Opakuji: dělník Ústavy, žádný spasitel. Druhého Václava Havla nemáme, nemá smysl ho ani hledat. Má smysl hledat úředníka, který bude poctivě sloužit,“ uvedl Kalousek. Z těchto důvodů, by také zvažoval pouze občanskou kandidaturu, pro kterou by musel od občanů dostat 50 000 podpisů. Nechystá se případně využít kandidatury za pomoci nominace zákonodárci, nechce být tedy stranickým kandidátem. I z důvodu této časově delší varianty, se chce rozhodnout do konce zimy.

„Nepřijde žádný spasitel, žádná národní ikona. Potřebujeme civilnější výkon této funkce. Potřebujeme dělníka Ústavy, který bude dělat dobré kroky, aby přispěl k obnově demokratického systému. Do takového pojetí bych měl chuť se pustit,“ uvedl Kalousek. Kalousek se chce definitivně rozhodnout do konce zimy. „Předpokládám, že v té soutěži bude celá řada kandidátů. Doufám, že co nejlepších. Chtěl bych být kandidátem občanským s velkými politickými zkušenosti,“ řekl Kalousek.

Kandidaturu na prezidenta nedávno na svém Twitteru připustil i Andrej Babiš. „Všichni se na to ptají. Tak mě snad napadlo, že kdyby lidi začali sbírat petiční archy a posbírali by dost podpisů… Ale nechci předjímat, uvidíme, teďka to fakt není téma,“ prohlásil, když odpovídal prostřednictvím Facebooku jedné ženě, která se ho na to zeptala.

V minulosti už boj o Hrad ohlásili či nevyloučili například miliardář Karel Janeček, právnička Klára Long Slámová nebo expředseda ČSSD Jiří Paroubek. Babiš a jeho největší politický rival. Boj o prezidentské křeslo může být velmi napínavý.

Zdroj: echo24.cz, Twitter.com, TZ Lukáše Kovandy.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 2008: Zlepšilo se všechno, včetně ceny

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu