Pocta pro Miroslava Kalouska. Je to vynikající ekonom, který neplýtvá prostředky, říká ministr

Domácí 31. prosince 2021 | 08:59 — Ilona Cílková
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce do správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nominovat bývalého ministra financí a předsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Měl by se stát místopředsedou rady. V radě by podle šéfa resortu zdravotnictví měl být také místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS).
Ministr zdravotnictví chce, aby exministr dohlížel na hospodaření pojišťovny jako místopředseda / Shutterstock

Miroslav Kalousek pro iDNES.cz řekl, že nominaci přijme. Funkční období člena správní rady je podle zákona o VZP čtyři roky. Zákon také počítá s tím, že dostává odměny. Správní rada VZP čítá třicet členů, z nichž volí poslanci a třetinu členů vláda. Ta by o nové desítce a o tom, jestli v ní usedne i Miroslav Kalousek, měla rozhodovat v lednu. „Stál jsem o to, aby byl Miroslav Kalousek členem správní rady VZP a chci zároveň, aby byl místopředsedou správní rady, protože ho považuji za vynikajícího ekonoma a za člověka, který neplýtvá prostředky,“ řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek pro Respekt.

Ve správní radě by podle něj měli být ekonomové a lidé, kteří rozumějí financování. „Ukecal jsem ho. Za mě je výborný kandidát na člena správní rady VZP. Osobně si jej velmi vážím,“ dodal. „Když vás bývalý kolega a přítel požádá o pomoc, tak se těžko říká ne. To v zásadě nemáte na vybranou. Co jsem měl dělat,“ reagoval Miroslav Kalousek pro server iDNES.cz.

Jednašedesátiletý Miroslav Kalousek je jedním z nejvýraznějších politiků poslední doby. Letos 19. ledna složil poslanecký mandát. Načasování svého odchodu vysvětlil brzkým startem předvolební kampaně. Sám už v podzimních sněmovních volbách nekandidoval. Kalousek byl až do ledna také šéfem poslaneckého klubu TOP 09, v této funkci ho nahradil právě Vlastimil Válek.

VZP je nejstarší a největší českou pojišťovnou. Od jejího vzniku uplyne 1. ledna 30 let. Má asi 5,9 milionu klientů. Mezi hlavní činnosti VZP, které nyní konkuruje šest dalších zdravotních pojišťoven, patří zajišťování výběru pojistného a úhrada zdravotní péče jejích klientů. Vede také registr pojištěnců veřejného zdravotního pojištění a je správcem zvláštního účtu veřejného zdravotního pojištění.

Správní rada může například jmenovat či odvolávat ředitele, navrhuje zdravotně pojistný plán, rozhoduje o schválení organizačního řádu pojišťovny, účetních závěrek a výročních zpráv. Když nám někdo drze věší na nos bulíky, nemuseli bychom mu přitom pomáhat, kritizuje Kalousek Fialu.

Zdroj: idnes.cz, respekt.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte evropský jezerní ráj

Srdce milovníků koupání i cyklistiky zaplesá. Poznejte...

Kvůli konci pandemického stavu se některým Čechům dovolená...

Nejkrásnější pláže světa pro letošní rok. Svého...

Buďte v obraze. Do kterých zemí můžete cestovat bez omezení...

Strach z covidu vystřídal strach z války. Co byste měli...

Poznejte cyklistickou perlu a jednu z nejkrásnějších tras v...

Zavřít reklamu