Václav Klaus otevřeně o největším problému české politiky

Domácí 21. července 2021 | 07:04 — Ilona Cílková
Exprezident Václav Klaus je znepokojen politickou situací v České republice. Co se politikovi, který skončil v prezidentském úřadu v roce 2013, nelíbí? Z čeho má největší obavy a jak změní podzimní volby českou politickou scénu?
Další 3 fotografie v galerii
České politické scéně chybí silní lídři, míní Klaus / Depsositphotos

Podle bývalého českého prezidenta Václava Klause letošní parlamentní volby na tuzemské politické scéně nic nezmění. Strany kandidující do Sněmovny nemají pořádný program a žádný z politiků nemá odvahu zvednout silné téma a jít proti proudu společnosti. 

„Zdráhám se říci, že tyto volby budou zlomem. Bojím se, že budou únikem od vážných témat k nevážným," řekl Klaus v rozhovoru pro Lidovky.cz. „Žádná strana nezvedne téma jako sebedestrukce Západu, covidismus, klimatismus, genderismus a všechny tyto věci. Kolem těchto velkých témat se bude chodit po špičkách, strany se budou bát, aby náhodou neztratily nějakého voliče, a bude se mluvit o zástupných tématech, takže volby nic nepřinesou," myslí si prezident.

Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit. S infekční nemocí se podle Klause musíme naučit žít. „Plošné a hloupé zákazy“ přinášejí víc škody než užitku, říká. Zpochybňuje nejen oficiální statistiky, ale také stanoviska epidemiologů: „Je to jednobarevná expertologie. Vláda si volí experty k obrazu svému a experti si volí vládu, která by byla ochotna jim naslouchat."

Klaus opět vyjádřil obavy, že by ve volbách mohli uspět Piráti v čele  s předsedou Ivanem Bartošem. „Může to být lepší, může to být horší, já osobně se děsím, kdyby významně větší vliv získali Piráti, kteří by nás vrátili o třicet let zpátky. Babiš–Antibabiš, Zeman–Antizeman, to nejsou skutečná politická témata," prohlásil Klaus. Za umělé téma také považuje otázka, zda patříme na Západ, či na Východ: „Jsme na Západě, vždycky jsme na něm byli a jsme jeho plnou součástí."

Problém české politické scíny jsou podle Klause lídři jednotlivých stran. Jakákoli odlišnost od hlavního názorového proudu je podle Klase okamžitě kritizována a penalizována. „Zejména politici se již vůbec neodváží vystoupit z řady. Největší výhodu pak mají ti, kteří nemají žádné názory. Jako třeba pan Babiš. To neříkám jako útok na jeho osobu, ale prosté konstatování. Nemá klasicky vybudované politické názory, a tím pádem nemá problém své výroky měnit a odvolávat," podotkl exprezident.

Politické strany jsou nevyhraněné, nedefinované, a protože jsou nedefinované, nemohou mít politický program. Podle Klause musí mít odvahu, vůdčí schopnosti a kolem sebe shromáždit lidi. A to v České republice chybí. „Politici už skoro třicet let akceptovali zcela mylnou myšlenku, že už neexistuje levice a pravice. Proto jsme v takovém marasmu, kde je spousta stran, ale nijak zásadně se neliší. Chybí nám tu nějaký Orbán," zmínil maďarského premiéra. Žádná epidemie neprobíhá. Nechte už lidi žít a dejte jim pokoj, vyzývá exprezident vládu.

Zdroj: Lidovky.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu