Země s ženami v politice zvládají covidovou krizi lépe. V Česku to není žádná sláva

Domácí 07. března 2021 | 12:11 — Ilona Cílková
S blížícím se Mezinárodním dnem žen si média i odborníci všímají toho, jak zastoupení žen v politice, ovlivňuje zvládání covidové krize. Podle statistik mají totiž země, jimž vládnou ženy, lepší výsledky ve zvládání pandemické situace.
Další 3 fotografie v galerii
Země, jimž vládnou ženy, mají sklon k lepšímu zvládání pandemické situace / Depositphotos

Podle nově zveřejněných dat Eurostatu může zastoupení žen v politice hrát roli i ve zvládání covidové krize, a to jak v epidemiologickém, tak i v ekonomickém a sociálním smyslu. Za zemi, jež vůbec nejlépe ze všech zvládá boj s covidem, bývá často označován Nový Zéland. Ostrovu vládne premiérka Jacinda Ardernová. Pandemii dobře zvládají i severské země jako Island, Norsko, Finsko a Dánsko, které mají jedno společné. Vládám všech těchto zemí předsedá žena. A poměrně hodně žen zasedá i v parlamentech těchto zemí.

Platí také, že současný počet ženských hlav států členských zemí EU, tedy čtyři, je nejvyšší v dosavadní historii EU.

Naopak Česká republika vykazuje v parlamentním zastoupení žen v rámci EU značně podprůměrný výsledek. V českém parlamentu totiž mají ženy jen pětinu křesel. Hůře už je na tom v EU pouze Malta a Maďarsko. Nejvíce žen, padesát procent, zasedá ve švédském parlamentu. Dále jsou ženy zastoupeny výrazně také v parlamentu finském, kde jich je 46 procent, a belgickém, kde obsazují 43 procent křesel.

A proč by podíl žen ve vedení jednotlivých zemí měl mít souvislost se současnou epidemiologickou situací a zvládáním pandemie? Je to poměrně zajímavé. Ženy ve vedoucích politických rolích totiž mívají odlišný styl vedení než muži. Někteří badatelé, třeba profesorky Supriya Garikipatiová a Uma Kambhampatiová z britských univerzit v Liverpoolu a Readingu, upozorňují na to, že silnější sklon žen k empatii je například vede k důraznějšímu prosazování testování osob v předních liniích zdravotní péče. Ženy jsou také zaměřené na komunikaci a kooperaci, nikoli nutně na prosazení sebe sama, což je vede k větší ochotě naslouchat odborníkům, jako jsou epidemiologové, virologové či lékařští specialisté.

A zdá se, že právě větší ochota naslouchat odborníkům a řídit se jejich doporučeními, je přesně to, co v naší zemi chybí. Souvislost se zvládáním průběhu epidemie je tak zcela zřejmá. Neobvykle prudký obrat v boji s koronavirem. Z nejhorší země na světě až k rozvolňování.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Prodej auta v roce 2021 – co vše byste měli vědět?

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu