Babiš a jeho snížení daní očima odborníka odhaluje zajímavé souvislosti

Domácí 13. listopadu 2020 | 12:29 — Ilona Cílková
Debata o zrušení superhrubé mzdy ilustruje, jak moc se v Česku veřejná diskuse pokřivila. Příliš mnoho vlivných lidí už nemůže vystát premiéra Babiše a přitom jde mnohdy o ty samé lidi, kteří mu před osmi lety dláždili cestu k moci. Jak situaci vidí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda?
Další 2 fotografie v galerii
Babiše kritizují vlivní lidé, kteří mu dláždili cestu k moci, říká Kovanda / Archiv Lukase Kovandy

Výsledkem tehdejšího tažení byli premiér Nečas a jeho ministr financí Kalousek. Bylo několik nezdaněných kabelek bývalé kantýnské, padlá vláda a hlavně… Babiš u moci.

Podle Kovandy postupně pochopili, že se v něm spletli, resp. že je jaksi převezl, využil a odhodil, a rádi by zase někoho jiného. Konečně někoho, kdo bude „vládnout moudře a spravedlivě“. Nikdo takový ale není. Jsme jenom lidé. Takže čím méně moci nad našimi životy jiní politici mají, tím lépe. Jenže tohle pořád není v obecném povědomí. Pořád se věří v příchod osvíceného vládce. Takže se mnozí zase spletou, jako s Babišem. Až pochopíme, že klíčem je zmenšení a osekání státu, razantní snížení přerozdělování, bude to malý zázrak. Zatím jsme mu bohužel vzdáleni. Což právě dokládá debata o zrušení superhrubé mzdy.

Podle Kovandy i ta část vlivných lidí a expertů, jež se má za protržní, najednou její zrušení kritizuje. Protože Babiš. Vždyť ale přece jde o rozsáhlé snížení přerozdělování. Prakticky všichni lidé si polepší; pohorší si vlastně jen část velkých vlastníků řady nemovitostí, tak co? Jenže „protože Babiš“, je tohle snížení daní špatně. Prý totiž může rozvrátit veřejné finance. I údajně protržní experti se najednou dojemně strachují, aby stát měl dost peněz. K nevíře.

Přitom to veřejné finance rozvrátí jen stěží, míní Kovanda. Zrušení superhrubé mzdy je ve skutečnosti jejím přerušením. Na dva roky. Ročně má veřejné finance připravit dle Národní rozpočtové rady o 88 miliard, za dva roky tedy o necelých 180 miliard. Přitom z takzvaného fondu obnovy EU dostane Česko 182 miliard – což jsou peníze, se kterými jsme až do letošního července vůbec nemohli počítat. Z těchto evropských peněz tak vlastně platíme snížení daní.

Ne že bychom měli hned rozjařeně tleskat obřímu přerozdělování na úrovni EU, i to má své náklady; jde jen o ilustraci, že argument rozvratu tuzemských veřejných financí je hlavně účelový. Protože Babiš, uzavírá Kovanda. Situace v Česku není dobrá. Stát selhal a nefunguje tak, jak by měl.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové objevili ve Znojmě pozůstatky dvou monumentálních chrámů

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Pěstujte cukety jako to dělají v Itálii. V létě pak doslova...

Zahrádkářský kalendář: Co v květnu vysadit a na jaké...

Vyrobte si jednoduše tvářenku z přírodních surovin

Pravé italské špagety carbonara. Nešizené a bez smetany

Klíšťata útočí. Zopakujte si, jak bezpečně zbavit svého...

Zavřít reklamu