Vládní konsolidační balíček výrazně omezil volnočasové benefity pro zaměstnance

Domácí 25. března 2024 | 16:36 — Marek Pokorný
Limit na zdanění volnočasových benefitů platný od začátku roku už stihli zaměstnavatelé promítnout do svých nabídek odměn pro zaměstnance. Omezení se tak výrazněji dotkne rodinného rozpočtu tisíců zaměstnanců.
Od ledna platí nová legislativní pravidla pro volnočasové benefity / Pixabay

Podle březnového průzkumu společnosti Edenred v návaznosti na změny upravila výši ročního příspěvku pro své zaměstnance třetina firem. Nejčastěji plánují zaměstnanci, jimž se příspěvek od nového roku snížil, šetřit na zdraví, cestování a kultuře. Hned 64 % zaměstnavatelů v průzkumu uvedlo, že pro ně nová pravidla představují větší administrativní zátěž.

Od ledna platí nová legislativní pravidla pro volnočasové benefity. V rámci vládního konsolidačního balíčku byl stanovený roční limit ve výši poloviny průměrné měsíční mzdy, po jehož překročení se již těchto benefitů netýká osvobození od daní a od placení sociálního a zdravotního pojištění na straně zaměstnance.

Pro letošní rok činí tato hranice 21 983 korun. Podle březnových průzkumů, které společnost Edenred provedla mezi držiteli svých benefitních karet a mezi zástupci firem poskytujících svým zaměstnancům volnočasové benefity, zaměstnavatelé již nová pravidla promítli do svých nabídek zaměstnaneckých benefitů.

Hned 30 % zástupců firem uvedlo, že v souvislosti s novým limitem na daňové osvobození volnočasových benefitů upravili výši ročního příspěvku pro své zaměstnance. Téměř polovina těchto firem přikročila k výraznému omezení nabídky benefitů pro zaměstnance. Volnočasové benefity v hodnotě vyšší, než je limit zdanění, bude svým zaměstnancům v letošním roce poskytovat jen 5 % firem. „Výsledky průzkumu ukazují, že se firmy již stačily novým pravidlům přizpůsobit. Nové nastavení zaměstnavatele donutilo stanovit si v oblasti volnočasových benefitů jasné priority a detailně se zamyslet nad tím, které pro ně mají největší smysl zaměstnancům poskytovat, a bez kterých se budou muset obejít,“ vysvětluje HR ředitelka společnosti Edenred Gabriela Šimšová.

Změny zaznamenali i ti, kterých se zásahy do složení benefitů nakonec dotknou – zaměstnanci. Hned pětina dotázaných v průzkumu uvedla, že v loňském roce od zaměstnavatele dostávala volnočasové benefity v hodnotě vyšší, než je aktuální limit zdanění 21 983 korun. Celé polovině z nich zaměstnavatel s příchodem nového roku příspěvek snížil, aby se pod limit vešel.

Hned třetina zaměstnanců, kterým zaměstnavatel od nového roku snížil hodnotu přispívaných volnočasových benefitů, v průzkumu uvedla, že se omezení výrazněji dotkne jejich rodinného rozpočtu. Nejčastěji plánují šetřit na nákupech v lékárnách a pořizování produktů v oblasti péče o zdraví, na cestování a na návštěvách kulturních akcí. Nejméně se naopak změny dotknou jejich investic do vzdělávání a péče o děti.

Méně prostředků na volnočasové aktivity však není jediným nepříjemným důsledkem nové zákonné úpravy. Nastavení limitu totiž přineslo také nutnost detailně sledovat a vykazovat částky, které firmy na volnočasové benefity vynakládají. Téměř dvě třetiny společností poskytujících volnočasové benefity uvedly, že pro ně bude nutnost dokládat vykázané částky představovat větší administrativní zátěž.

Zdroj: Vláda ČR, Edenred

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu