Benzín je v Česku nejlevnější za jedenáct let. Jak se bude jeho cena vyvíjet v nejbližších dnech?

Domácí 26. dubna 2020 | 12:41 — Ilona Cílková
Benzín se nyní v Česku prodává v průměru nejlevněji za posledních takřka jedenáct let. Průměrná cena litru benzínu Natural 95 klesla na tuzemských čerpacích stanicích ke včerejšímu dni na 26,38 Kč. Levněji se tento druh benzínu v ČR prodával naposledy 11. května 2009, tedy před takřka jedenácti lety.
Levněji než dnes se benzín v ČR prodával naposledy 11. května 2009 / Pixabay

Nafta se včera v průměru prodávala za 26,58 Kč za litr. Je tak nadále nejlevnější „pouze“ za období od května 2016.

Cena benzínu se v době koronavirové krize ocitá pod větším tlakem než cena nafty, neboť nafta se využívá také třeba v průmyslu. Její využití tak není dotčeno tak výrazně současnými omezeními jako využívání benzínu v osobní automobilové dopravě. Nafta se také využívá v dopravě nákladní a kamionové, která je z důvodu nutnosti zásobování omezena méně než osobní doprava.

Cena pohonných hmot v ČR ovšem bude klesat i nadále. Prodejci paliv totiž ve svých cenách ještě nezohlednili nejnovější pokles cen ropy, k němuž došlo v tomto týdnu. Barel ropy Brent, z jejíž ceny vychází i ceny paliv v ČR, zlevnil v přepočtu do české měny na  zhruba 408 korun za barel. To je nejnižší korunová cena barelu Brentu od 10. března 1999. Lze tedy předpokládat, že během nadcházejícího týdne zlevní litr benzínu dokonce pod 26 korun za litr. Nafta pak klesne na úroveň mírně nad 26 korunami za litr.

Světový trh s ropou prošel v uplynulém týdnu historicky bezpříkladným šokem, když kontrakt na květnové dodání americké lehké ropy WTI klesl poprvé v dějinách do záporného cenového pásma. Důvodem bylo čtvero příčin: ochabnutí celosvětové poptávky po ropě v důsledku šíření koronaviru a příslušných opatření, dramatický nárůst nabídky způsobený nedávno ukončenou cenovou válkou Saúdské Arábie a Ruska, kritický nedostatek uskladňovacích kapacit, zejména v USA, a konečně také vyprchávající lhůta pro obchodování právě s termínovým kontraktem na dodání ropy v měsíci květnu 2020.

Současně se však v tomto týdnu objevují některé první náznaky možné budoucí stabilizace na světovém trhu s ropou. Saúdskoarabský ropný podnik Saudi Aramco zahájil redukci své těžby, a to před 1. květnem, od kdy platí mezinárodní dohoda o omezení těžby, jež právě ukončila cenovou válku Rijádu a Moskvy. Saúdská Arábie bude na základě dohody těžit místo dosavadních dvanácti milionů barelů ropy denně pouze 8,5 milionu. Už v posledních dubnových dnech by země měla těžit právě jen 8,5 milionu barelů denně.

Zároveň se objevují náznaky, že poptávka po ropě a obecně energiích se ocitá na svém dně a bude dále už spíše růst. Například němečtí průmysloví giganti typu Volkswagenu nebo BASF signalizují, že poptávka po energiích nyní poroste, ruku v ruce s pozvolným opětovným otevíráním nejsilnější evropské ekonomiky.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Expedice prozkoumá jedno z nejzáhadnějších míst na planetě. Pod oceánským dnem se něco děje

Starý cestovní kufr nemusí doma překážet. Vytvořte z něj...

Co dělat, pokud vám slunce spálilo trávník. Nezoufejte, dá...

Kočičí mor je zákeřný a mohou onemocnět i kočky žijící...

Pokud míříte k vodě, měli byste znát fígle, jak šikovně...

Vyžeňte pavouky z vašeho domu. Zaručené tipy, po kterých se...

I alergici si mohou dopřát polštáře a peřiny z peří....

Zavřít reklamu