Chudoba v ČR: S čím se Češi potýkají nejvíce?
V roce 2017 mělo čistý příjem pod hranicí příjmové chudoby 9,1 procenta Čechů, loni to už bylo 9,6 procenta. Vyplývá to z údajů za celý rok 2018, které nově zveřejnil Český statistický úřad.
V příjmové chudobě se člověk ocitne, pokud nemá ani 60 procent mediánu příjmu. Tato částka činila loni pro jednotlivce 11 963 korun. Byla tak o 768 korun vyšší než v roce 2017. U dvojice dospělých dosahuje hranice příjmové chudoby za loňský rok 17 944 korun, pro jednoho rodiče s dítětem do 13 let 15 552 korun a pro oba rodiče s dvěma dětmi do 13 let loni částka činila 25 122 korun. Jedná o čistý peněžní příjem, zahrnující kromě příjmů ze zaměstnání či podnikání také důchody, sociální dávky, příjmy z pronájmu, výživné apod.
Navzdory prosperitě uplynulých let a rekordně nízké nezaměstnanosti je ekonomická situace řady Čechů stále neútěšná. Týdenní dovolenou si podle čerstvých dat ČSÚ loni nemohlo dopřát 20,5 procenta Čechů.
Neočekávaný výdaj ve výši 10 700 korun pak není schopno uhradit hned 23,7 procenta Čechů. Pro některé Čechy je nenaplněným snem dopřát si k jídlu maso alespoň obden. Nemůže si to dovolit 5,3 procenta Čechů.
Bohužel, právě tito lidé se často neuváženě a nesmyslně zadlužují, což je následně vede do dluhové pasti a v krajním případě je o poslední majetek připravuje exekutor.
Ačkoli většina domácností vycházela loni se svými příjmy poměrně snadno, pro 17,6 procenta to bylo obtížné. Potíže mají zejména samoživitelky s dětmi a ženy starší 65 let, které žijí samy.
Česko se v EU dlouhodobě řadí mezi země s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení. Statistici sledují tři kategorie - příjmovou chudobu, materiální deprivaci a také intenzitu práce. Celková míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením tak loni zůstala na 12,2 procenta. Průměr EU přitom činí 22,4 procenta.