Těšíte se na odchod do důchodu v 65 letech? Všechno může být jinak

Domácí 16. ledna 2022 | 06:34 — Ilona Cílková
Vyhlížíte magickou hranici 65 let, kdy budete moci začít čerpat starobní důchod? Těšíte se na klidné dny s představou pravidelného příjmu od státu? Kdo žije v tomto snu, měl by se rychle probudit. Je třeba se podívat pravdě do očí, která tak optimistická není.
Každý člověk by si měl stanovit finální sumu, kterou by měl mít k dispozici v 65 letech / Depositphotos

Věk odchodu do důchodu a tím i nárok na výplatu starobního důchodu vzniká dosažením důchodového věku. Výše důchodového věku závisí na datu narození a době pojištění, u žen narozených do roku 1971 i na počtu narozených a vychovaných dětí

Na začátku roku 2018 došlo k novelizaci zákona o důchodovém pojištění, která má za cíl snížit odchodový věk do starobního důchodu u čerstvě narozených dětí, které by při stavu před změnou zákona měly nárok na starobní důchod až po 70. roku života, informoval o tom server faei.cz. Změnou zákona došlo k zastropování věku na hranici 65 let bez ohledu na počet vychovaných dětí. Na první pohled se tato změna může jevit pozitivně, až do doby než si uvědomíte následující fakta.

Novela se dotkla všech osob, které se narodily po roce 1965 a reálně začnou čerpat starobní důchod v roce 2030. Do roku 2030 bude stále docházet ke zvyšování odchodu do starobního důchodu u mužů o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce, až se odchod zastaví na magické hranici 65 let, píše server faei.cz.

Hranice 65 let ale prý není zárukou. V budoucnu důchodový věk s největší pravděpodobností poroste, což znamená, že změna zákona je pouze kosmetického charakteru a ve výsledku nic nikomu nezaručuje, pouze odsouvá problém na budoucí vládní uskupení. Zavedení stropu jako takového by mělo být každého pátého roku (v letopočtech končící číslovkou 4 a 9) přehodnoceno dle informací od ministerstva práce a sociálních věcí, kde zásadní informační roli bude mít Český statistický úřad, který eviduje a zkoumá demografický vývoj.

Dle Martina Potůčka, který byl členem důchodové komise, by měli Češi strávit v důchodovém věku alespoň čtvrtinu života, tedy důchodový věk se bude neustále přepočítávat podle aktuálního věku dožití. Stále si myslíte, že půjdeme v 65 letech do důchodu? Délka života se dlouhodobě prodlužuje a nic nenaznačuje, že by tento trend měl skončit.

Po roce 2030 začne kvůli zastropování důchodového věku růst deficit důchodového účtu, a tím i státního rozpočtu. Třeba v roce 2040 jen kvůli samotnému zastropování vzroste pravděpodobně počet důchodců přibližně o 200 tisíc. A stejně se sníží počet plátců pojistného. Na to nejspíš bude muset parlament reagovat opětovným zvýšením důchodového věku, domnívají se experti. Důchodový účet a státní rozpočet totiž i bez zastropování budou pod tlakem stárnutí české populace.

Každý člověk by si podle odborníků měl stanovit finální sumu, kterou by měl mít k dispozici v 65 letech. Sumu, ze které bude moci postupně odčerpávat finanční prostředky řekněme do 85 let až 90 let. Pokud se vám podaří nashromáždit 1 000 000 korun, tak po dobu 20 let si přilepšíte měsíčně cca o 4 000 korun. Pokud chci 8 000 korun, potřebuji 2 000 000 korun a tak dále. Lidé se podle statistiky dožívají čím dál vyššího věku. Průměrný věk dožití v ČR se podle Českého statistického úřadu pohybuje kolem 78 let a s neustálým lékařským pokrokem tato hranice bude stále růst. Důchodci si příští rok rekordně polepší. Pozor ale na velkou chybu, která je může připravit o tisíce.

Zdroj: faei.cz, investujeme.cz, seznamzpravy.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci nedávno zjistili, že všechny banány obsahují radioaktivní izotopy

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu