Členské státy chtějí dvojí kvalitu zakázat. Ale jen na oko
Za plus můžeme podle Sehnalové považovat vůbec to, že diplomaté pověření příslušnými ministerstvy (v případě ČR ministerstvem průmyslu a obchodu) schválili směrnici se zmínkou o dvojí kvalitě, což až do nedávna odmítali. „A zde bohužel pro spotřebitele dobré zprávy končí. Rakušané před koncem roku dokonce z textu dvojí kvalitu úplně vypustili, od Rumunska v čele EU si východ Evropy sliboval, že situaci napraví. To se však nestalo,"poznamenala Sehnalová.
Dvojí kvalita se do textu směrnice sice vrátila, ale ve verzi, kterou na jednání podle informací Olgy Sehnalové přinesli zástupci Německa. „A ta je o poznání benevolentnější než text, který jsem prosadila v Evropském parlamentu a který dvojí kvalitu jako takovou staví mimo zákon a požaduje na první pohled jasné označení rozdílů," konstatovala europoslankyně.
Bohužel, text, který přijala Rada, tedy členské státy, přináší seznam nekonečného množství výjimek, chcete-li objektivních důvodů, proč si každý jeden u dvojí kvality přistižený výrobce u dozorového orgánu rozdílnost odůvodní, doplnila politička. Text ministrů průmyslu jim v tom má perfektně posloužit. Vyjednávání tedy konečně může vstoupit do úplně poslední fáze.
Jak bude vypadat konečný text zatím nevíme. „Já jsem Evropský parlament přesvědčila o zákazu dvojí kvality, včetně poslanců ze zemí, které dvojí kvalitu řešit odmítají," sdělila Sehnalová s tím, že je škoda, že se to zástupcům ministerstva průmyslu a obchodu za podpory paní komisařky Jourové nepodařilo a nechali v textu pro dvojí kvalitu otevřená zadní vrátka.
„Budu dělat všechno proto, aby se v nadcházejících vyjednáváních mezi členskými státy, které bude reprezentovat Rumunsko, a Evropským parlamentem text co nejvíce přiblížil naší parlamentní verzi a kočkopes, který si odhlasovaly členské státy včetně České republiky, byl smeten ze stolu," dodala europoslankyně.