Po zásluze potrestáni! Vládní krize ubrala ČSSD i ANO voliče
Pro spor předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) a šéfa ANO Andreje Babiše veřejnost zjevně moc pochopení neměla. I když dusnou atmosféru ukončilo čtvrteční Zemanovo jmenování nového ministra financí, hašteření Sobotky a Babiše mělo negativní dopad na preference sociálních demokratů i hnutí ANO. Hůře dopadla ČSSD, která si od dubna pohoršila o čtyři procentní body na 14 procent. ANO by podle průzkumu Medianu volilo 26 procent lidí, což je v meziměsíčním srovnání o 1,5 procentního bodu méně. Průzkum Median zveřejnil na serveru Seznam.cz.
Do průzkumu se v době od 4. do 19. května zapojilo 1 052 dospělých. Vládní krize přitom začala 2. května, kdy Bohuslav Sobotka oznámil, že kvůli nejasnostem kolem podnikání a majetkových poměrů Andreje Babiše podá demisi celé vlády. O tři dny později ale vyjádření upravil s tím, že nebude podávat demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl odejít pouze premiér. Navrhl proto odvolat pouze Babiše z funkce ministra financí. Ve čtvrtek 24. května Babišovo ministerské křeslo oficiálně převzal jeho stranický kolega Ivan Pilný.
Podle analytika Medianu Daniela Prokopa odešli od Babiše kvůli krizi liberální voliči, ale získal zřejmě konzervativnější voliče sociální demokracie. Sobotka má naopak pravděpodobně sympatie liberálních voličů, kteří volí ale jiné strany než ČSSD. Prokop ovšem upozorňuje, že v počátku krize výrazně klesly preference ČSSD, ale postupně se situace obrátila a mírně ztrácelo ANO. "To znamená, že můžeme očekávat, že se výsledky obou hlavních soupeřů voleb budou sbližovat," upřesnil Prokop.
Na vládní krizi podle průzkumu naopak vydělaly další parlamentní strany. Preference komunistů vzrostly o jeden procentní bod na 13,5 procenta, ODS si polepšila o půl procentního bodu na 9,5 procenta, TOP 09 o procentní bod na devět procent a lidovci o půl procentního bodu na sedm procent. Do Sněmovny by se s pěti procenty dostala ještě Okamurova SPD.