Hrozí finanční armagedon. V říjnu mohou státní kase dojít peníze, varuje ministryně

Domácí 13. září 2021 | 08:29 — Ilona Cílková
Již v říjnu mohou státní kase v USA dojít peníze, pokud by američtí zákonodárci nezvedli federální limit toho, kolik peněz si Spojené státy mohou půjčit. V dopisu zástupcům Kongresu před tím varovala ministryně financí Janet Yellenová.
Další 3 fotografie v galerii
Pokud by USA nebyly s to dostát svým finančním závazkům, byla by to podle odborníků katastrofa globálních rozměrů / Depositphotos

Navýšení by mohli zablokovat republikáni, kteří odmítají plány administrativy prezidenta Joea Bidena na masivní utrácení v sociální oblasti. Možnosti mimořádných opatření, kterými americké ministerstvo financí od začátku srpna zajišťuje dostatek prostředků pro vládu, se podle Yellenové příští měsíc vyčerpají.

„Jakmile budou všechna dostupná opatření a hotovost plně vyčerpány, Spojené státy by poprvé v historii nebyly schopny dostát svým závazkům,” napsala Yellenová. Zvedání dluhového limitu se v minulosti stalo v Kongresu rutinní záležitostí, byť v rámci politického boje demokratů s republikány se s tím několikrát otálelo do poslední chvíle.

„Z minulosti jsme se poučili, že čekání na poslední chvíli na pozastavení, respektive zvýšení limitu dluhu může vážně narušit důvěru podniků a spotřebitelů zvýšit daňovým poplatníkům krátkodobé náklady na půjčování peněz a negativně ovlivnit úvěrový rating USA,” varovala Yellenová v dopise.

Bez navýšení limitu nebude moci americké ministerstvo financí získávat peníze vydáváním dluhopisů. S omezenými příjmy by muselo volit mezi vyplácením mezd státních zaměstnanců, sociálních dávek a platbami úroků státního dluhu. Pokud by se rozhodlo neplatit úroky, znamenalo by to v podstatě státní bankrot.

Na navýšení dluhového limitu potřebují vládnoucí demokraté 60 hlasů v Senátu, v horní komoře amerického Kongresu však mají pouze 50 křesel. A téměř všichni republikánští senátoři hodlají hlasovat proti, uvedla agentura Bloomberg. Důvodem je jejich odpor k chystanému rekordnímu balíku v hodnotě 3,5 bilionu dolarů, kterým chce Bidenova administrativa řešit změny klimatu, posílit vzdělávání či rozšířit sociální služby pro seniory a děti. „Nedokážu si představit žádného republikána, který by v této situaci hlasoval pro navýšení limitu,” uvedl v červenci šéf senátních republikánů Mitch McConnell.

Pokud by však Spojené státy nebyly s to dostát svým finančním závazkům, byla by to podle odborníků katastrofa globálních rozměrů. Úrokové sazby by v takovém případě vystřelily nahoru a akciové trhy by se zřítily, což by zasáhlo úspory desítek milionů Američanů. Dluhopisy vydávané americkou vládou jsou totiž považovány za jednu z nejbezpečnějších investic vůbec a slouží jako měřítko výkonnosti prakticky všech ostatních cenných papírů.

Americký státní dluh, který je nominálně nejvyšší na světě, nabobtnal až na téměř 29 bilionů dolarů i kvůli tomu, že půjčování peněz na finančních trzích je pro USA relativně jednoduché a levné. Inflace vyrazila dech i expertům. Hrozí bouře proti klimatickým cílům EU, varují ekonomové.

Zdroj: nytimes.com, bloomberg.comidnes.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování je od dnešního dne jednodušší. Další důležitá změna se pro turisty chystá za měsíc

Cestování je od dnešního dne jednodušší. Další...

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody...

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Zavřít reklamu