Nepomůže ani plné očkování. Tady vám při cestách budou hrozit komplikace

Domácí 29. srpna 2021 | 09:28 — Ilona Cílková
Jste mezi lidmi, kteří byli očkováni v lednu či únoru? Pak můžete mít problém, pokud se v zimě chystáte do Rakouska. Alpská země totiž omezuje platnost očkování. To může být staré maximálně 270 dnů.
Další 3 fotografie v galerii
Od 1. července v EU platí covid pas. Cestování to ale příliš nezjednodušilo. / Depositphotos

Lidé, kteří se nechali očkovat proti covidu jako jedni z prvních v Česku, budou mít složitější cestování. Oblíbené turistické destinace Čechů, Rakousko a Chorvatsko, uznávají očkování jako důkaz bezinfekčnosti pouze devět měsíců. Pokud se do jedné z těchto zemí chystáte, měli byste si dobře spočítat, kolik dní od vašeho očkování uplynulo.

Pokud se lidé nechali očkovat na jaře, měli by si pohlídat, kdy jim termín očkování pro Rakousko a Chorvatsko vyprší. Řešit to mohou třeba kvůli zimní dovolené v Alpách. „Myslím, že to je ještě hodně daleko od většiny lidí, kteří se očkovali. Do té doby se mohou věci ještě mnohokrát změnit," řekl pro CNN Prima News místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Pokud by ale pravidla zůstala stejná a někomu by přece jen 270 dní od očkování uplynulo, nadále se do Rakouska a Chorvatska dostane, jen to bude složitější. „Muselo by se přejít na systém testů tak, jako to mají neočkovaní," doplnil Papež. Problém s cestováním by mohla vyřešit třetí dávka očkování. Tu ale Česká vakcinologická společnost doporučuje pouze rizikovým skupinám. 

Další změna se chystá pro turisty, kteří zamíří do Chorvatska přes Slovinsko. Příští týden bude poslední, kdy bude tranzit přes Slovinsko snazší. Po 5. září už budou turisty v zemi stavět kontroly, které budou vyžadovat doklad o bezinfekčnosti i od lidí, kteří státem jen projíždějí. Na co si dát pozor? Je zakázáno překračovat slovinsko-chorvatskou hranici na jiném než mezinárodním hraničním přechodu! V případě porušení tohoto pravidla hrozí udělení vysokých pokut, a to všem cestujícím v daném vozidle. Seznam mezinárodních hraničních přechodů, které je možné použít pro překročení slovinsko-chorvatské hranice naleznete ZDE. Epidemie jako na houpačce. Prymula řekl, proč jde Česká republika proti světu.

Zdroj: covid.gov.cz, cnniprima.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Mravkolev je postrach hmyzí říše. Z jeho dokonalé písečné pasti se nedá uniknout

Psí kůže je v zimním období citlivá stejně jako lidská...

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Zavřít reklamu