Epidemie jako na houpačce. Prymula řekl, proč jde Česká republika proti světu

Domácí 26. srpna 2021 | 09:43 — Ilona Cílková
Počty nakažených v zemích, které byly dříve považovány za premianty v očkování, se prudce zvyšuje. Nejvýrazněji například v Izraeli. Přitom země už ve velkém očkuje třetí dávkou. Hrozí výrazný nárůst počtu nakažených také v Česku?
Další 4 fotografie v galerii
My nikdy nejdeme úplně se světem, říká Prymula / Depositphotos

Izrael patří k nejrychleji očkujícím státům a nejen politici židovského státu očekávali, že vysoká proočkovanost epidemii definitivně porazí. Aktuální vývoj se ovšem s optimistickými očekáváními rozchází. Zvyšující se počty nakažených hlásí i Německo či Švýcarsko, tedy země, kde se rovněž svižně očkuje.

V České republice zatím čísla nakažených stagnují. Za středu přibylo 247 nových případů nákazy koronavirem, je to o 40 více než minulou středu. Reprodukční číslo má ke středě hodnotu 1,01. Pokud je číslo R pod hranicí jedna, šíření epidemie zpomaluje. Číslo od minulých dnů mírně stouplo. Incidenční číslo, které udává počet nakažených lidí za posledních 7 dní na 100 000 obyvatel, je na čísle 12. 

Začnou v České republice opět prudce stoupat počty nakažených, tak jako to vidíme v okolních zemích? A bude se virus šířit i mezi očkovanými? Podle epidemiologa Romana Prymuly si poměrně velká část populace v Česku už nákazu COVID-19 prodělala. Proto jsme si vytvořili relativně dobrou imunitu, a v současnosti tak nevidíme výrazný nárůst případů jako v některých jiných zemích. 

Fakt, že je v Česku momentálně poměrně vysoká imunita vůči covidu, ale ještě podle Prymuly neznamená výhru. „Je to tikající bomba. My nikdy nejdeme úplně se světem. Teď na tom budeme velmi dobře poté, co jsme na tom byli velmi špatně. Pokud se ale nebudeme očkovat a přeočkovávat, za několik měsíců imunita a hladiny protilátek klesnou. Měli bychom na to myslet," zdůraznil epidemiolog.

Exministr si myslí, že nad covidem se nikdy nepodaří zcela vyhrát. „Budeme se s ním muset naučit žít, bude tu mnoho, mnoho let. Nemůžeme jít režimem, že bychom tu byli uzavřeni," doplnil s tím, že si myslí, že Česko postupně směřuje ke scénáři, kdy se s nákazou sžije.

Podle expertů je důležité stále očkovat. To i přesto, že se ukazuje, že vakcína nechrání před nákazou. Očkování má podle většiny odborníků zásadní význam v tom, že se zbavíme klinicky závažných forem úmrtí. Předpoklady se potvrdily. Původ koronaviru je stále jasnější.

Zdroj: cnniprima.cz

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Láska princezny Diany. James Hewitt jí ukradl srdce a vydělával na jejich románku

Srpen je ideální čas k výsadbě jahodníků. Jak na to,...

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

French press: Připravte si perfektní kávu za pár minut

Zavřít reklamu