Rodiče školáků si o tři sta korun polepší. Pomoc může být ale mnohem vyšší. Stačí vědět, jak na to

Domácí 15. srpna 2021 | 11:27 — Ilona Cílková
Blíží se začátek nového školního roku a rodiče školáků si musí vyčlenit nemalé finanční prostředky. Dobrou zprávou pro ně je, že stát letos navýšil tzv. pastelkovné. Místo dvoustovky dostanou rodiče 500 korun. Ředitelé to vítají, opozice mluví o předvolebním dárku.
Další 3 fotografie v galerii
Rodiče, jejichž prvorozené dítě jde do první třídy základní školy, musí sáhnout hluboko do kapsy / Depositphotos

Rodiče, jejichž prvorozené dítě jde do první třídy základní školy, musí sáhnout hluboko do kapsy. Příslušné finanční náklady na takového žáka letos v průměru přesáhnou 6300 korun, a budou tak nejvyšší v historii. Záleží ovšem pochopitelně na kvalitě pořizovaných věcí.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy mnozí rodiče netuší, že jim s vypravením potomka do školy může finančně pomoci stát, a to až částkou maximálně odpovídající desetinásobku životního minima jednotlivce, které letos činí 3860 korun. Na potřeby školáka může tedy stát vyčlenit až 38 600 korun.

„Paušální poplatek, za který školy nakupují pro žáky třeba pracovní sešity do prvouky nebo sešity na psaní, dosáhne podobně jako loni v průměru částky jednoho tisíce korun. Školní aktovka vyjde zhruba na dva tisíce. Školní penál stojí aktuálně v průměru zhruba 290 korun. Vybavení penálu vyjde na dvě stovky. Dále je třeba připočíst obaly na učebnice a sešity, za stovku. Přezůvky, boty do družiny a sportovní obuv do tělocvičny vyjde v souhrnu 1050 korun. Obědy stojí měsíčně zhruba 750 korun, družina 150 korun. Cena školního výletu se pohybuje od pětistovky výše. Je třeba připočíst také výdaje na peněženku či krabici na svačinu nebo láhev na vodu, dohromady za tři stovky. Celkem to představuje zhruba 6340 korun," vypočítává Kovanda. To je pro řadu rodičů pořádný zásah do rodinného rozpočtu.

Rodiče ovšem mnohdy netuší, že mohou stát požádat o jednorázovou finanční pomoc s výdaji na školáka. A nejedená se o navýšenou částku takzvaného pastelkovného, které ministerstvo školství v roce 2012 zrušilo a vyplácí nyní pouze jeho základní částku. Ta se od září po patnácti letech zvyšuje z 200 na 500 korun na žáka. Tyto peníze, celkem 33 milionů korun, přicházejí na nákup pomůcek školám, vládním politikům před volbami pomohou získat hlasy rodičů dítek školou povinných.

Jednorázová finanční pomoc s výdaji na školáka představuje podporu ze strany Úřadu práce. Pokrývá výdaje na školní pomůcky, zájmové kroužky, obědy ve školní jídelně, ale třeba i výdaje na školní výlety nebo školy v přírodě.

Ti z rodičů, kteří se prokazatelně nacházejí v tíživé sociální situaci, mohou o tuto pomoc požádat Úřad práce v místě trvalého pobytu. Rodiče mohou z těchto peněz hradit výdaje za učebnice či učební pomůcky, školní aktovku, výdaje na školu v přírodě nebo školní družinu, ale i mimoškolní aktivity jako zájmové kroužky, ale i případné výdaje spjaté s dojížděním do školy. Za kalendářní rok stát může poskytnout zmíněnou sumu až 38 600 korun. Stát hodlá pomoci venkovským koloniálům. Poskytne dotace, které je mají udržet nad vodou

Zdroj: msmt.cz, lukaskovanda.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu