Pikantní dezinformace a spekulace o koronaviru. I takovým lidé v 21. století věří

Domácí 27. března 2021 | 09:56 — Ilona Cílková
Koronavirus stále obchází svět a nechce ustoupit. Jak infikuje další a další lidi, množí se různé dezinformace spojené se šířením a původem koronaviru. A jak známo, nesmysly a konspirační teorie se šíří lépe a radostněji, než vědecká fakta.
Další 3 fotografie v galerii
V záplavě informací je těžké oddělit skutečnost od fikce / Depositphotos

Asi mezi nejpopulárnější dezinformace o příčinách koronaviru vyjadřuje přesvědčení, že nákaza byla uměle vytvořena nebo aspoň uměle rozšířena, aby umožnila určitým elitám ovládnout svět.

„V tradičních médiích je nejčastější konspirační teorií ta, která dává původ covid-19 do souvislosti s instalací zařízení pro bezdrátový přenos dat v takzvané sítí 5G. Na druhé příčce se umístila teorie označující za původce pandemie amerického miliardáře Billa Gatese," popisuje analytik Newton Media Ivan Vodochodský. K rozšíření medializace této teorie přispěl paradoxně i prezident Miloš Zeman, který ji zmínil ve svém říjnovém televizním projevu coby odstrašující příklad, čemu jsou lidé ochotni věřit.

Hned v závěsu za miliardářem Gatesem se umístil další miliardář, George Soros. „Vidíme zde souvislosti s již známými konspiračními teoriemi, jakou je spekulace o Billu Gatesovi a jeho údajné snaze regulovat světovou populaci pomocí očkování. Podobně George Soros je i v České republice obviňován ze zasahování do společensko-politického dění," uvádí analytik. 

Nejoblíbenější je konspirační teorie o tom, že mobilní sítě 5G mohou rozšířit nový koronavirus. Nemohou. Viry, tedy ani SARS-CoV-2, se nemohou přenášet po rádiových vlnách nebo vlnách mobilních sítích. Fake news spojené se sítí 5G jsou ale v jednom ohledu specifické. Vedle zpráv, které je propagovaly, nebo naopak demaskovaly, se totiž objevovaly i ty, co informovaly o jejich reálných dopadech na společnost. Šlo například o zprávy z Velké Británie, kde docházelo k ničení vysílacích stanic.

V médiích se objevovaly i klamné informace o tom, že pandemie vznikla v čínských laboratořích nebo že se jedná o biologickou zbraň vyvinutou Američany.

Za nebezpečného šiřitele fám označili analytici bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho prohlášení, že by se za možnou léčbu covidu-19 dalo považovat vstříknutí dezinfekce do žíly, spustila vlnu odmítavých reakcí ze strany nejen médií, ale i veřejných institucí i odborníků. Trump později uvedl, že šlo o sarkasmus.

Mezi lidmi koluje i mýtus, že pití alkoholu a konzumace česneku může ochránit před nákazou koronavirem. Opravdu nemůže. Ačkoli dezinfekční prostředky na ruce na bázi alkoholu desinfikují pokožku, při požití nemá alkohol tento účinek. Silné užívání alkoholu vám může ve skutečnosti oslabit imunitní systém a snížit schopnost těla vyrovnat se s infekčními chorobami. A ačkoli česnek má určité antimikrobiální vlastnosti, neexistuje důkaz, že může chránit před COVID-19.

Jaký vliv mají podobné dezinformace na Čechy? Podobné informace o koronaviru mají velký vliv na postoj občanů. Průzkum agentury IPSOS ze srpna 2020 ukázal, že 60 % Čechů se s nějakou dezinformací o covidu-19 setkalo a alarmujících 52 % informaci alespoň zpočátku uvěřilo.

Dobrou zprávou ale je, že se zlepšuje ochota Čechů nechat se očkovat. Podle výzkumu agentury STEM z prosince 2020, kdy by se nechalo vakcinovat pouze 39 % dospělých a 45 % očkování odmítalo, výzkum CVVM z února 2021 ukázal, že počet lidí, kteří jsou ochotni nechat se očkovat, vzrostl na 59 % a počet lidí s negativním postojem vůči vakcinaci klest na třetinu. Předpoklady se potvrdily. Původ koronaviru je stále jasnější.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům pořádně prodraží

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu