Lidé podléhají dezinformacím a bludům. Podle toho u nás situace vypadá, říká expertka

Domácí 27. října 2021 | 10:24 — Ilona Cílková
Evropou vede pomyslná čára mezi Východem a Západem. Česká republika si v očkování vede dobře, když ji srovnáváme se zeměmi východní Evropy. Za Západem ovšem výrazně zaostává. V Česku jsou nadále statisíce starších občanů, kteří jsou virem ohroženi nejvíce. Proč někteří lidé s očkováním váhají?
Češi podléhají dezinformacím a hoaxům, které se o očkování proti koronavitu masivně šíří / Depositphotos

Především je třeba říci, že Česko je se svou proočkovaností někde uprostřed, srovnáváme-li jej v rámci států Evropské unie. Pokud referenční skupinu rozšíříme na celou Evropu, tak jsou na tom Češi o něco lépe. Ve východní Evropě je totiž řada států, které mají opravdu nízkou míru očkování.

Proč tomu tak je a jak se u nás bude epidemie vyvíjet na podzim? Koronavirový scénář v České republice proběhne tak, jak jej určí neočkovaní, myslí si náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Problém je, že v České republice lidé podléhají dezinformacím a hoaxům, které se o očkování proti koronavitu masivně šíří. Podle náměstkyně jsou v Česku nadále lokality, které jsou minimálně proočkované. Důvodem je šíření dezinformací, které dospělo až tak daleko, že lidé házeli na mobilní očkovací tým v Moravskoslezském kraji kamení. „Je to smutné, ale jsou lokality, kde lidé podléhají dezinformacím a bludům, že je vakcína škodlivá,“ uvedla pro CNN Prima NEWS.

Podle Koziar Vašákové není proočkovanost aktuálně taková, v jakou na ministerstvu doufali. Je ráda, že se toto číslo přehouplo přes 60 procent. „Pořád si myslím, že člověk s normálním rozumem se nechá očkovat, aby nezemřel, ale pro někoho mohou být motivací i peníze," zmínila s tím, že zpoplatnění testů bylo na stole už v průběhu září.

Určitou překážku vidí v tom, že populace je názorově nejednotná, což komplikuje i plánování ministerstva. „Můžeme hromadně ovlivnit zdraví a životy v ČR jenom tehdy, pokud to populace chce. Sama si vybírá scénář, v tom jsme bohužel jeden kolektiv. Ohromnou výhodu mají země, kde lidé pochopili, že očkování je jediná cesta ke zdraví, svobodě a životu bez restrikcí," uvedla náměstkyně.

Koziar Vašáková mimo jiné připomněla, že covid je nemoc, na kterou dosud nemáme lék. Na jednotkách intenzivní péče (JIP) sice v současnosti končí i očkovaní lidé, ale je jich minimum. „Máme zde skupinu lidí, kteří jsou staří a mají vyčerpanou imunitu či biologické systémy. Očkování dostali na začátku roku a imunita se jim za tu dobu oslabila," vysvětlila.

Podle lékařky současné mutaci delta neuteče žádný neočkovaný. „Bohužel je šance, že se covidem nakazí, téměř stoprocentní. Virus infikuje všechny, u mladých a dětí je nemoc nízkopříznaková, u starších se na 40 % příznaky objeví," přiblížila lékařka. V nemocnicích podle ní mohou skončit i mladší lidé, kteří trpí například hemato-onkologickými nemocemi.

U neočkovaných lidí pak končí s těžkým průběhem v nemocnici každý 30. nakažený. „Šance je asi tři procenta, a to je hodně. Jeden z třiceti nakažených lidí skončí v nemocnici. Když se nakazíte, tak nevíte, jak se bude nemoc vyvíjet," uzavřela. Vakcíny přitom právě těžkým stavům dokáží poměrně úspěšně zabránit. Díky jednomu muži v Portugalsku epidemie skončila. V Česku je něco podobného bohužel z říše snů.

Zdroj: uzis.cz,mzcr.cz, cnniprima.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu