V Evropě se záhadným způsobem zvyšuje radioaktivita. Naměřená byla i v Česku

Domácí 22. února 2017 | 02:00 — Ilona Cílková
Německý úřad pro ochranu před zářením oznámil, že v různých měřicích stanicích v Evropě byl v ovzduší naměřen výskyt radioaktivního jódu-131. Zdravotní riziko údajně neexistuje.
Další 1 fotografie v galerii
Zvýšená radioaktivita byla naměřena i u nás / Shutterstock

Ve Finsku a Norsku byla naměřena čtyřikrát vyšší hodnota radioaktivního jódu-131. Zatím není jasné, odkud zvýšená radioaktivita pochází. Prvně byl naměřen na stanici v norském Svanhovdu v druhém lednovém týdnu. Stanice se nachází jen několik set metrů od hranice s Ruskem. Krátce poté byl jód-131 naměřený i v Rovaniemi ve Finsku. Během dalších dvou týdnů byly naměřeny stopy radioaktivity v malých množstvích v Německu, Francii a Španělsku. Zatímco Norsko bylo první zemí, která zvýšené hodnoty zaznamenala, tak první zemí, která o tom informovala veřejnost, byla Francie.

Mluvčí Spolkového úřadu pro ochranu před zářením řekl: „Na různých měřících místech v Evropě byly naměřeny stopy jódu-131 v přízemní vrstvě ovzduší. Koncentrace byla v rozsahu miliontin becquerelelů na metr krychlový. Nicméně zjistit původ radioaktivity je nemožné. Žádný možný zdroj v současnosti není znám. Jedná se o extrémně nízké hodnoty, které jsou zaznamenány pomocí vysoce citlivých detektorů, a proto neexistují žádné důvody k obavám. Tyto hodnoty nejsou neobvyklé a byly pozorovány v minulosti, většinou v zimě při stabilních povětrnostních podmínkách s vysokým atmosférickým tlakem, nízkými rychlostmi větru a inverzí."

Vedoucí oddělení pro krizovou připravenost úřadu norské ochrany před radiací, Astrid Lilandová, řekla, že naměřené hodnoty by neměly způsobit žádný nepříznivý zdravotní důsledky. „Čas od času naměříme malé množství radioaktivity v ovzduší, protože máme velmi citlivé měřící přístroje. Měření v lednu bylo velmi, velmi nízké. Tak tomu bylo i při měření ve Finsku. Naměřené hladiny nejsou znepokojující pro lidi a životní prostředí," uvádí Lilandová.

 

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu