V Evropě se záhadným způsobem zvyšuje radioaktivita. Naměřená byla i v Česku

Domácí 22. února 2017 | 02:00 — Ilona Cílková
Německý úřad pro ochranu před zářením oznámil, že v různých měřicích stanicích v Evropě byl v ovzduší naměřen výskyt radioaktivního jódu-131. Zdravotní riziko údajně neexistuje.
Další 1 fotografie v galerii
Zvýšená radioaktivita byla naměřena i u nás / Shutterstock

Ve Finsku a Norsku byla naměřena čtyřikrát vyšší hodnota radioaktivního jódu-131. Zatím není jasné, odkud zvýšená radioaktivita pochází. Prvně byl naměřen na stanici v norském Svanhovdu v druhém lednovém týdnu. Stanice se nachází jen několik set metrů od hranice s Ruskem. Krátce poté byl jód-131 naměřený i v Rovaniemi ve Finsku. Během dalších dvou týdnů byly naměřeny stopy radioaktivity v malých množstvích v Německu, Francii a Španělsku. Zatímco Norsko bylo první zemí, která zvýšené hodnoty zaznamenala, tak první zemí, která o tom informovala veřejnost, byla Francie.

Mluvčí Spolkového úřadu pro ochranu před zářením řekl: „Na různých měřících místech v Evropě byly naměřeny stopy jódu-131 v přízemní vrstvě ovzduší. Koncentrace byla v rozsahu miliontin becquerelelů na metr krychlový. Nicméně zjistit původ radioaktivity je nemožné. Žádný možný zdroj v současnosti není znám. Jedná se o extrémně nízké hodnoty, které jsou zaznamenány pomocí vysoce citlivých detektorů, a proto neexistují žádné důvody k obavám. Tyto hodnoty nejsou neobvyklé a byly pozorovány v minulosti, většinou v zimě při stabilních povětrnostních podmínkách s vysokým atmosférickým tlakem, nízkými rychlostmi větru a inverzí."

Vedoucí oddělení pro krizovou připravenost úřadu norské ochrany před radiací, Astrid Lilandová, řekla, že naměřené hodnoty by neměly způsobit žádný nepříznivý zdravotní důsledky. „Čas od času naměříme malé množství radioaktivity v ovzduší, protože máme velmi citlivé měřící přístroje. Měření v lednu bylo velmi, velmi nízké. Tak tomu bylo i při měření ve Finsku. Naměřené hladiny nejsou znepokojující pro lidi a životní prostředí," uvádí Lilandová.

 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Mravkolev je postrach hmyzí říše. Z jeho dokonalé písečné pasti se nedá uniknout

Psí kůže je v zimním období citlivá stejně jako lidská...

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Zavřít reklamu