Stovky běženců čekají na hranicích. Chtěli by navštívit rodnou Sýrii

Zahraniční 23. srpna 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Mají azyl v Turecku, chtěli by ale navštívit rodnou Sýrii. Turecko chce poslat čtyři miliony syrských běženců domů. Desítky tisíc se jich už skutečně vrátily. Většina z nich svou zemi ale stále nepovažuje za bezpečnou a vracet se nechce.
Mají azyl v Turecku, chtěli by ale navštívit rodnou Sýrii / Depositphotos

Jenže běženci usazení v Turecku zároveň touží po shledání s blízkými v Sýrii. Neviděli je třeba už sedm let. Proto už čtrnáct dní nocují na uzavřeném hraničním přechodu a čekají na povolení ke krátkému výjezdu do Sýrie. O turecký azyl přitom přijít nechtějí.

Turecké úřady pouštějí „své“ Syřany tam a zpět jen u příležitosti muslimských svátků. Teď je takzvaný Velký svátek a desítky tisíc syrských běženců dostalo mimořádné povolení ke krátkodobému výjezdu Sýrie. Na tyhle lidi, kteří čekají před hraničním přechodem, se ale nedostalo.

Turecké úřady zato ochotně pouštějí ty, kteří se už do Turecka vrátit nechtějí. „Pokud se situace v Sýrii uklidní, tak se vrátím, ale za současných podmínek ne. Teď jsou tam na denním pořádku vraždy a krádeže. Teď jsem dostal zprávu, že v jedné vesnici u Azázu zabili ozbrojenci čtyři lidi.

A to je přitom oblast, kterou kontroluje turecká armáda. Není tam bezpečno,“ říká Syřan Ahmad. Podle něj jsou i jiné cesty, jak se do Sýrie z Turecka dostat: „Dá se jít s převaděči. Za 1500 dolarů odtud do Sýrie, a nejmíň za 3000 dolarů zpátky ze Sýrie do Turecka.“

Ahmadova manželka Chadídža vypadá odhodlaně a chce, aby se jejich situace dostala do médií: „Mám tam jednoho syna, který je tam už tři roky sám. Chceme tam jet jen na návštěvu a zase se vrátit. Třeba jen na týden. Tady v Turecku teď máme práci a děti, musíme sem zpátky. Ale Turci se nás Syřanů chtějí zbavit. Chtějí nám sebrat průkazky a pak už nás nepustí zpátky.“

Další syrský uprchlík Abdal Kádir doufá, že povolení ke krátkodobému výjezdu do Sýrie nakonec dostane. „Já tam mám maminku v nemocnici, není na tom dobře. Potřebuju ji vidět, stejně jako otce. A pak se sem zase vrátit. Ale tady je to tak, že přijde turecká policie a řekne, kdo chce jet do Sýrie, odevzdejte turecké průkazky a už se do Turecka nevracejte,“ stěžuje si na přístup tureckých úřadů Abdal Kádir.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Do Mexického zálivu uniká obrovské množství ropy. K havárii došlo před šestnácti lety

Podle čeho vybírat psa pro starší lidi a která plemena jsou...

Netkaná textilie na zahradě ochrání stromy před mrazem a...

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Kořenová čistička je přírodní, vyčistí odpadní vody...

Ne každý pes je vhodný na běhání. Plemena s krátkým nosem...

Zavřít reklamu