Juliji Skripalovou propustili z nemocnice a schovali ji na bezpečné místo. Rusko zuří

Zahraniční 11. dubna 2018 | 04:28 — Helena Malá
Minulý týden se dcera bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala (66) Julija (33) těšila na to, až ji pustí z nemocnice. A teď se dočkala. Léčba po otravě nervově paralytickou látkou novičok ale pro ni ještě neskončila. Podle stanice BBC byla Skripalová odvezena na bezpečné místo.
Julii Skripalovou odvezla policie na bezpečné místo / Facebook

Skripal a jeho dcera byli nalezeni v bezvědomí 4. března na lavičce v jihoanglickém Salisbury. Původně odborníci tvrdili, že mají oba minimální šanci na přežití. Uvedl to i například chemik Vil Mirzajanov, který se podílel na výrobě novičoku, jímž byla dvojice otrávena. Mirzajanov z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA. Léčba na Skripala a jeho dceru naštěstí dobře zabrala a i zdravotní stav bývalého dvojitho agenta se den ode dne lepší.

Podle zástupkyně zdravotnického zařízení Christine Blanshardové propuštění Julije Skripalové z nemocniční péče neznamená ukončení léčby. Kdy k propuštění došlo, Blanshardová neuvedla. Podle britských médií Skripalová opustila nemocnici v pondělí odpoledne.

Ruské velvyslanectví v Londýně propuštění Skripalové z nemocnice přivítalo. Vyzvalo ale současně britské úřady, aby ruské straně "okamžitě" předložily důkazy o tom, že Ruska jedná z vlastní vůle. "Potřebujeme okamžité důkazy, že to, jak se s ní zachází, se děje z její vlastní vůle," citovala z prohlášení ambasády agentura TASS.

List The Sunday Times už o víkendu informoval, že Británie zvažuje, že nabídne bývalému dvojitému agentovi a jeho dceři novou identitu a život ve Spojených státech. Chce je tak ochránit před dalšími útoky. O přesídlení už podle The Sunday Times jednala britská tajná služba MI6 se svými protějšky z americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Ruské velvyslanectví v Londýně vydalo prohlášení, podle něhož by Moskva podobný krok považovala za únos, protože Julija Skripalová i její otec jsou držiteli ruského pasu. Skripal je kromě toho ještě občanem Spojeného království. „Izolace“ Skripalových by podle ambasády znemožnila seznámit se s jejich verzí událostí. Moskva si také po dobu hospitalizace Skripalové stěžovala, že její konzulární pracovníci nemají k Rusce přístup.

Podle Británie použil kdosi k útoku nervově paralytickou látku novičok, která se vyráběla v 70. a 80. letech minulého století v Sovětském svazu. Premiérka Theresa Mayová v polovině března uvedla, že za otravu Skripalových je s největší pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskva obvinění opakovaně odmítla. Případ vyvolal diplomatickou roztržku mezi Ruskem a řadou západních zemí včetně Česka. Obě strany mimo jiné vzájemně vyhostily desítky diplomatů. Skripal v minulosti působil v ruské vojenské rozvědce a později spolupracoval s britskou tajnou službou.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu