Obama na adresu migrantů: Před 50 lety také neměli dokumenty v pořádku

Migrační krize 27. dubna 2017 | 05:38 — Ilona Cílková
Přistěhovalci, kteří přicházeli do Spojených států před 50 lety, také neměli imigrační dokumenty zcela v pořádku. Připomněl to bývalý americký prezident Barack Obama.
Další 3 fotografie v galerii
Obama se snaží obhájit neobhajitelné / Shutterstock

„Vždycky jsem říkával, a někdy před lidmi, kteří to nechtěli slyšet, že ani na Ellisově ostrově neměl každý své papíry v pořádku. Pravdou je, že historie našeho imigračního systému byla vždy trochu náhodná, chaotická, trochu uvolněná," řekl Obama.

Ellisův ostrov blízko Sochy svobody v newyorském zálivu je symbolem imigrace do Spojených států. Nachází se zde imigrační stanice z roku 1892, kterou v době jejího fungování prošlo na dvanáct miliónů lidí toužících snít v zemi svobody svůj americký sen. 

Obama dále upozornil na to, že imigrace někdy roznítí tolik vášní a dezinformací, že je náročné o ní efektivně diskutovat. Lidé by podle něj neměli zapomínat na historii a fakta. „Zajímavé je, že historicky, když se podíváte na průzkumy, drtivá většina Američanů věří, že Amerika je národem přistěhovalců a že přistěhovalectví přispělo k bohatství, prosperitě a dynamice země," řekl bývalý prezident. Většina Američanů také podle něj věří, že imigrace by se měla dít v souladu se zákony a řádem. Je proto pochopitelné, že lidé se někdy cítí frustrovaní, když vidí, že imigranti porušují pravidla.

„Pro ty, které znepokojují dělníci bez dokladů, kteří přicházejí přes hranici, nebo jak to je dnes běžnější, kteří zde zůstávají po vypršení platnosti víz, je důležité uvědomit si, že v převážné většině jde o rodiny, které jen hledají lepší život pro své děti," zdůraznil Obama. Co to má ovšem společného s tím, že porušují zákony, nějak zapomněl vysvětlit!

Obama se jako prezident snažil o komplexní reformu imigračních zákonů, nepodařilo se mu však získat pro ni dostatečnou podporu v Kongresu. Některé části proto vyřešil prezidentským nařízením, pro které nepotřeboval souhlas Kongresu.

Jestliže většina Američanů věří, že by se imigrace měla dít v souladu se zákony, pak je ovšem poněkud zvláštní, když soud pozastaví Trumpův výnos o zastavení financování nelegálních migrantů z federálních peněz, jako se nyní stalo v San Francisku. Leda, že američtí soudci si jsou názoru, že imigranti si můžou dělat v cizí zemi co chtějí!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Stopy jaderné havárie v Černobylu jsou stále patrné na mnoha místech Evropy

Pokud chcete mít doma svou malou posilovnu, musíte vědět,...

Vypěstujte si houby v pohodlí domova. Na okně v květináči...

Mšice dokáží zničit keře i stromky. Připravte si na ně...

I člověk, který má moc práce, se může doma radovat ze...

Vyberte si z velké nabídky kvetináčů nejvhodnější....

Při nadměrném nočním pocení je dobré se zaměřit i na...

Zavřít reklamu