Pozor na skrytou hrozbu. V Česku přibývá případů klíšťové encefalitidy

Domácí 24. ledna 2019 | 04:15 — Ilona Cílková
Přestože České republice dlouhodobě náleží prvenství v počtu nově nemocných za rok, průměrná proočkovanost se v naší zemi pohybuje pouze kolem 30 %. Závažnost choroby je variabilní, až u 7 % nemocných zanechává trvalé následky a v některých případech může končit úmrtím pacienta.
Nejvhodnější formou prevence je očkování / Shutterstock

Vyplývá to z informací Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR. Protože na klíšťovou encefalitidu neexistuje žádný účinný lék, léčba onemocnění je pouze symptomatická. Lékaři proto doporučují jako nejvhodnější formu prevence očkování. Přispívají na něj i zdravotní pojišťovny. ZP MV ČR, která je u nás druhou největší zdravotní pojišťovnou, v loňském roce vydala na očkování proti klíšťové encefalitidě 19,4 milionu korun.

Mezi lety 2006 a 2015 docházelo v České republice k postupnému snižování nemocnosti klíšťovou encefalitidou. Od roku 2016 však odborníci zaznamenávají nárůst nemoci. Zatímco v roce 2016 bylo zaznamenáno 565 onemocnění, na konci roku 2018 bylo diagnostikováno téměř 700 nových případů. Nárůst počtu onemocnění je částečně způsoben vlažnějším přístupem pacientů k prevenci. V roce 2018 se nepatrně snížil zájem o příspěvek na očkování proti této nebezpečné nemoci.

„ZP MV ČR poskytuje svým klientům v rámci fondu prevence příspěvky na různé typy očkování. U klíšťové encefalitidy je prevence v podobě očkování nejefektivnější ochranou a my na ni přispíváme i v roce 2019 částkou 500 Kč, dětem pak až 1 000 Kč. Loni tohoto příspěvku využilo přibližně 37 000 klientů a pojišťovna jim na toto očkování přispěla celkem 19,4 milionu korun,“ uvedla Hana Kadečková, tisková mluvčí ZP MV ČR. Potvrdila, že v meziročním srovnání se výdaje pojišťovny z fondu prevence na toto očkování víceméně nemění. „V roce 2017 ZP MV ČR na očkování proti klíšťové encefalitidě vydala 19,8 milionu korun, tedy o 400 tisíc více než loni,“ upřesnila Kadečková.

Odborníci doporučují zahájit vakcinaci v chladnějších měsících roku. Aby byli pacienti chráněni již během letošní klíšťové sezony, je vhodné začít s očkováním v nejbližších dnech. Nejčastější výskyt klíšťat připadá na přelom května a června. Účinnost vakcíny proti klíšťové encefalitidě přesahuje 99 %. Průběh očkování se skládá z aplikování tří dávek a je možné ho podstoupit u praktického lékaře či v očkovacím centru. Po první dávce následuje s odstupem 1 až 3 měsíců aplikace druhé dávky, přičemž u 98 % populace se již v tento moment vytváří účinné protilátky. Přeočkování v podobě třetí dávky následuje tři čtvrtě až celý rok po absolvování druhé aplikace.

Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech České republiky, a to nejen na loukách a v lesích, jak se mnozí často mylně domnívají, ale stále častěji také v městských parcích. Za ohniskové lokality odborníci dlouhodobě označují oblast jižních Čech, Podyjí a Posázaví. V posledních letech je však zřejmé rozšíření tohoto onemocnění i do oblastí s vyšší nadmořskou výškou, např. severozápadních Čech či severní Moravy.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Výzkum naznačuje, že lidský mozek pracuje velice podobně jako kvantový počítač

Plánujete malovat kraslice nebo barvit vařená vajíčka? S...

Jak ochránit meruňky proti mrazům? Přichází prudké...

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Zavřít reklamu